Najnowsze

Niebo w październiku. Astronomiczne wydarzenia 2021

Najnowsze

Autor:
dd//rzw
Źródło:
space.com, in-the-sky.org, imo.net
Orionidy - materiały NASANASA
wideo 2/11
Obserwacje meteorów

Październik przyniesie sporo ciekawych astronomicznych zjawisk. W pierwszej połowie miesiąca czeka nas rój Drakonidów oraz kilka koniunkcji między Księżycem a planetami Układu Słonecznego. Pod koniec października przygotujmy się na maksimum deszczu spadających gwiazd oraz pierwszą jesienną pełnię.

W październiku fani atrakcji astronomicznych na pewno nie będą się nudzić. Co będzie można zaobserwować na niebie? Sprawdź, na co w tym miesiącu szczególnie zwrócić uwagę.

Rój Drakonidów

Między 6 a 10 października będziemy mogli podziwiać rój Drakonidów, zwanych też Giacobinidami. Maksimum tych meteorów przypadnie na 8 października. Drakonidy związane są z gwiazdozbiorem Smoka i pochodzą od komety 21P/Giacobini-Zinner.

Koniunkcja Księżyca z Saturnem

14 października czeka nas koniunkcja Księżyca z Saturnem. Do koniunkcji dochodzi wtedy, kiedy ciała niebieskie i obserwator ustawiają się w jednej linii. Zjawisko rozpocznie się o godzinie 9.08. W Warszawie będzie widoczne od godziny 18.06. Najwyższy punkt obiekty na niebie osiągną o godzinie 19.41, a przestaną być widoczne o 22.45. Zjawisko będzie można zobaczyć gołym okiem lub przez lornetkę, oczywiście jeśli nie przesłonią go chmury.

Niebo w październikuPAP/Maria Samczuk

Koniunkcja Księżyca z Jowiszem

Dzień później, czyli 15 października, dojdzie do kolejnej koniunkcji, tym razem Księżyca i Jowisza. Zjawisko rozpocznie się o godzinie 12.02. Z Warszawy będzie widoczne od godziny 18.06, na wysokości 15 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem, gdy zacznie robić się ciemno. Najwyższy punkt na niebie ciała niebieskie osiągną o godz. 20.38, 22 stopnie nad południowym horyzontem. Będzie je można obserwować do godz. 00.14. W tym przypadku także wystarczy gołe oko obserwatora, jeśli dopisze pogoda.

Pełnia Księżyca. Pełnia Księżyca Myśliwych - październik 2021

W środę 20 października czeka nas pełnia Księżyca. Październikowa pełnia nazywana jest Pełnią Myśliwych. Nazwa pochodzi z czasów, kiedy po zakończonych zbiorach trzeba było przed zimą uzupełnić zapasy mięsa. Myśliwi wyruszali wtedy na łowy. Inne nazwy dla tej pełni to Pełnia Podróży oraz Pełnia Więdnących lub Obumierających Traw. Maksimum zjawiska czeka nas o godzinie 16.57.

Pełnia Księżyca - kiedy pełnia w 2021 roku? Co to jest Niebieski Księżyc?

Rój Orionidów. Kiedy maksimum deszczu spadających gwiazd

W październiku na niebie będziemy mogli też oglądać deszcz spadających gwiazd. Wszystko za sprawą Orionidów, związanych z wędrówką komety Halleya. Meteory te są aktywne od 2 października do 7 listopada. Ich maksimum przypada na noc z 20 na 21 października. Jednak w tym roku zjawisko to może zakłócić pełnia Księżyca - nasz naturalny satelita zaleje nocne niebo blaskiem.

Zmiana czasu na zimowy już wkrótce. Kiedy będziemy przestawiać zegarki?

Gwiazdozbiór Oriona (PAP/Adam Ziemienowicz)PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:dd//rzw

Źródło: space.com, in-the-sky.org, imo.net

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości