Najnowsze

Astronauta nagrał Cygnusa spalającego się w atmosferze

Najnowsze

Statek kosmiczny "Cygnus Orb-2" na orbicie ziemskiej
TVN MeteoStatek kosmiczny "Cygnus Orb-2" na orbicie ziemskiej

Astronauci, mimo że fizycznie są daleko od Ziemi, pozostają online z Ziemianami. Jeden z pracowników NASA, Reid Wiseman, opublikował w serwisie społecznościowym krótki, ale efektowny materiał wideo przedstawiający moment spalania się statku kosmicznego "Cygnus Orb-2" w atmosferze ziemskiej.

Zaprojektowany przez Orbital Sciences Corp transportowy statek kosmiczny Cygnus Orb-2 odłączył się od ISS 17 sierpnia. Został wysunięty na około 10 metrów od stacji za pomocą specjalnego ramienia. Następnie uległ deorbitacji, a potem spłonął w atmosferze ziemskiej. Ten moment można było zaobserwować z pokładu ISS. Dzięki synchronizacji pracy ISS i lotu Cygnusa mamy zdjęcia i materiały filmowe.

Opublikowali filmy w serwisie społecznościowym

Operację przeprowadzili: astronauta Alexander Gerst z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz inżynier NASA - Reid Wiseman. To właśnie Reid opublikował wideo w sieci na jednym z serwisów internetowych.

ZOBACZ MATERIAŁY WIDEO REIDA WISEMANA

Te krótkie, kilkusekundowe materiały przedstawiają moment wysunięcia Cygnusa ze stacji ISS, oraz jego lot tuż nad Ziemią.

Misje transportowe

Cygnus został zaprojektowany, by przewozić na stację ładunek. Obecna misja objęła transport 1,5 tonowego "bagażu". W drodze powrotnej zabrał ze sobą 1,6 ton śmieci. Wszystko to odbywa się w ramach projektu "Orbital" z NASA, który ma trwać do 2016 roku i obejmuje osiem misji transportowych. Kontrakt wyceniono na 1,9 mld dolarów. Kolejna misja odbędzie się w październiku 2014 roku.

Autor: PW/mk / Źródło: Reid Weisman, NASA

Pozostałe wiadomości