Arleta Unton-Pyziołek o "ślągwie", czyli o pogodzie mglistej i wilgotnej

Prognoza pogody na piątek 11.04
Prognoza pogody na piątek 11.04
TVN Meteo
TVN MeteoPrognoza pogody na piątek 11.04

Kilka dni temu nasz redakcyjny kolega spojrzał przez okno na nieciekawą pogodę i z dezaprobatą powiedział "eee, taka ślągwa na dworze". Swoją wypowiedzią wywołał rozbawienie i zdumienie w całej redakcji. Co to takiego ta ślągwa? Nie pamiętam, abym w mojej czternastoletniej pracy w zawodzie synoptyka meteorologa (jest jeszcze synoptyk hydrolog) używała takiego określenia, ale pamięć ludzka jest zawodna.

Okazuje się, że "ślągwa" to słowo określające pogodę mglistą i wilgotną. W ten sposób nazywa się napływające często nad nasz kraj (szczególnie jego zachodnie i południowo-zachodnie regiony) ciepłe, wilgotne i "ślimaczące się" masy powietrza polarno-morskiego.

Miejsce mgliste i wilgotne

Ponoć nazwa góry Ślęża, znajdującej się na Dolnym Śląsku w odległości około 40 km na południowy-zachód od Wrocławia, pochodzi właśnie od słowiańskiego rzeczownika "ślągwa", oznaczającego miejsce wilgotne i mgliste. Rzeczywiście szczyty gór, w tym Ślęży, często są otoczone chmurami. To zjawisko piękne, osobom znajdującym się na szczycie dające wrażenie, że poruszają się we mgle.

Dlaczego Śląsk?

Istnieją hipotezy, że słowo "ślągwa" to również pramatka nazwy "Śląsk". Czy coś w tym jest? Jak to z mgłami i wilgotną pogodą na Śląsku jest? Wprawdzie krwiobiegiem Śląska jest rzeka Odra i jej liczne dopływy, wprawdzie wiele tam rozlewisk, wprawdzie klimat Wrocławia jest specyficzny, determinowany przez dużą ilość kanałów, odnóży rzecznych, tym samym wilgoć, o czym Wrocławianie wiedzą.

Wprawdzie Dolny Śląsk należy do regionów najczęściej odwiedzanych przez ciepłe i wilgotne masy powietrza z południa i zachodu, to jednak Śląsk nie jest miejscem cechującym się specjalnie dużą ilością dni z mgłą.

Poza Karpatami i Sudetami, jak donosi analiza klimatu Polski prof. Alojzego Wosia, prym w tej dziedzinie wiedzie w Polsce Pojezierze Pomorskie, Pojezierze Lubuskie i Nizina Wielkopolska.

"Uśląbrać się w ślągwie"

Przy drążeniu tematu natknęłam się na jeszcze lepsze określenie "uśląbrać się w ślągwie". A co to znaczy? Kto i gdzie mówi w ten sposób? To musi być urocze!

Internauci odwiedzający stronę TVN Meteo, podsyłajcie nam takie ciekawe i zabawne określenia zjawisk meteorologicznych, pogody. Zobaczymy, która jest najzabawniejsza i która najtrafniej oddaje charakter pogody. Nazwom niech towarzyszą opisy owych zjawisk, bo nie zawsze możemy się domyślić, o co chodzi!

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości