"Arktyczny huragan" w USA. Amerykanie będą odczuwać nawet -50 st. C


- Sytuacja na Wielkich Równinach i w rejonie Wielkich Jezior jest naprawdę bardzo zła, bo tam miejscami temperatura spada do -30, -40 st. C - informuje Marcin Wrona, korespondent Faktów TVN z USA. Dodatkowo pojawiają się silne porywy wiatru, które potęgują odczucie chłodu. Synoptycy nie mają dobrych wiadomości - pogoda ma poprawić się dopiero pod koniec tygodnia.

Według National Weather Service w niedzielę rekordowo niskie temperatury odnotowano w Wisconsin spadały do -38 st. C. Z kolei w nocy zrobiło się jeszcze mroźniej. W miejscowościach Babbitt i Embarrass w stanie Minnesota temperatura spadła do -40 st. C, a przy granicy kanadyjsko-amerykańskiej odnotowano -33 st. C.

"Sytuacja jest naprawdę bardzo zła"

- Teraz jest jeszcze w miarę spokojnie. Temperatura wciąż powyżej zera. Przed chwilą w Waszyngtonie temperatura sięgała 6 st. C, ale wiemy, że w nocy w Waszyngtonie temperatura spadnie do -15 st. C. Podobnie zresztą będzie w Nowym Jorku, podobnie będzie na wschodzie i na północy Stanów Zjednoczonych. Do nas dopiero zaczyna docierać to, co tutaj nazywane jest tutaj arktycznym huraganem - informuje Marcin Wrona, korespondent Faktów TVN w Waszyngtonie.

- Sytuacja na Wielkich Równinach i w rejonie Wielkich Jezior jest naprawdę bardzo zła, bo tam miejscami temperatura spada do -30, -40 st. C, a do tego dochodzi silny, porywisty wiatr i to wszystko sprawia, że odczuwalna temperatura może spaść nawet do -50 st. C, a to już naprawdę warunki zagrażające zdrowiu, a nawet życiu ludzi - dodał Wrona.

Niestety prognozy nie są optymistyczne. Najbliższe doby mają być jeszcze bardziej mroźne.

Jakie ośrodki baryczne kształtują pogodę w USA?

- Wszystkiemu winne są tak naprawdę dwa ośrodki baryczne. Z jednej strony Stanów mamy dość rozległy wyż. Usytuowany jest gdzieś nad Montaną i ten wyż będzie pilnował pogodnego nieba. Jak pogodne niebo, to temperatura może jeszcze bardziej spaść. W związku z tym -40 st. C jest jak najbardziej możliwe - informuje Omenaa Mensah, prezenter TVN Meteo.

Dodaje przy tym, że "dodatkowo, znad bieguna będzie wdzierała się bardzo duża porcja chłodnego powietrza, więc cała północna i centralna Kanada, a także Stany będą pod wpływem tego zimnego powietrza. Co jest istotne, pojawił się jeszcze niż, który będzie generować zachmurzenie, więc spodziewane są opady śniegu".

Siarczysty mróz to nie wszystko. Na niektórych obszarach we znaki znowu dają się także inne zimowe zjawiska. Jak informował w poniedziałek rano prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski, radary meteorologiczne pokazują strefę opadów śniegu na północnym wschodzie USA, obejmującą rejon od Wielkich Jezior po północną część Wschodniego Wybrzeża i sięgającą na południe aż po granice Missisipi. - Na samym wybrzeżu pada deszcz, im dalej w głąb lądu, tym więcej opadów śniegu - wyjaśniał Wasilewski.

Mróz i śnieg w USA
Mróz i śnieg w USAtvn24

W Georgii zimniej niż na Alasce?

To nie koniec rekordowych mrozów. Jak wyjaśniali w niedzielę synoptycy z National Weather Service, w północnej i środkowej części USA będą się rozprzestrzeniać najniższe od prawie dwóch dekad temperatury. "W połączeniu z porywistym wiatrem temperatury odczuwalne będą osiągać zagrażające życiu wartości takie jak -51 st. C" - ostrzega w komunikacie NWS. Według CNN w poniedziałek zimniej będzie w Atlancie, stolicy południowego stanu Georgia, niż w Anchorage na kojarzonej z "biegunem zimna" Alasce.

Meteorolodzy podkreślają, że w przypadku dłuższego przebywania na świeżym powietrzu prognozowane wartości to "temperatura potencjalnie śmiertelna". Apelują, żeby dobrze zabezpieczać się przed takim zimnem, a przy wychodzeniu na zewnątrz szczególnie osłaniać skórę, bo w takich warunkach odmrożenia mogą powstać w zaledwie kilka minut.

Mróz odpuści w końcu tygodnia

Bob Oravec, meteorolog z National Weather Service wyjaśniał, że tak silne ochłodzenie to wynik rzadkiego układu warunków atmosferycznych, które sprzyjają docieraniu zimnych arktycznych mas powietrza z północy głęboko na południe. Pocieszył jednak, że ta tendencja nie będzie długotrwała.

- Pod koniec tygodnia temperatury w całym kraju wyraźnie zaczną wracać do umiarkowanych wartości - zapowiedział.

Samoloty wciąż przegrywają z pogodą

Złe warunki pogodowe kolejny dzień paraliżowały pracę lotnisk we wschodniej części kraju. Według monitorującego ruch lotniczy serwisu internetowego Flightaware.com w niedzielę w USA odwołano 3514 lotów, a 7300 kursów było opóźnionych.

Opóźnienia dotknęły m.in. połowę rejsów z chicagowskiego portu O'Hare, głównie ze względu na przechodzącą w tym rejonie śnieżycę. Przez kilka godzin zamknięte było nowojorskie lotnisko im. Kennedy'ego, po tym, jak jeden z samolotów wpadł w poślizg podczas kołowania po lądowaniu.

W niektórych stanach ze względu na niskie temperatury odwołano w poniedziałek lekcje w szkołach. Takie zarządzenie wydał m.in. gubernator Minnesoty, obejmując nim wszystkie placówki w stanie. Wolne mają też uczniowie z Chicago. Nawet tam, gdzie lekcji oficjalnie nie odwołano, wielu rodziców decyduje o zatrzymaniu dzieci w domu - zarówno ze względu na mróz, jak i trudne warunki na drogach.

CZYTAJ TEŻ: Takiej zimy nie było od kilkudziesięciu lat

Kurtki, drewno i chipsy

Ludzie starają się jak najmniej wychodzić na zewnątrz, wielu z nich postanowiło zrobić duże zakupy i kilka najbliższych dni spędzić w domach. Sklepy odnotowały wzmożony ruch, nietypowy dla okresu tuż po świątecznych wyprzedażach. Oblegane są zwłaszcza działy odzieżowe, które w przyspieszonym trybie musiały sprowadzić duże ilości schodzących na pniu ciepłych ubrań - kurtek, czapek, szalików i rękawiczek.

Błyskawicznie schodzi też drewno opałowe. Zwiększone obroty notują także sklepy i działy spożywcze. Klienci wykupują tam zapasy podstawowych produktów, takich jak mleko, jajka, soki, ale także... chipsów.

- Alejka z chipsami została zdziesiątkowana. Jakby wszyscy zamierzali przesiedzieć dwa dni w domach przy przekąskach - opisywała sprzedawczyni jednego ze sklepów w Clintonville w stanie Ohio.

Początek roku z atakiem zimy

Od początku roku północ USA i sąsiednia Kanada przeżywają niespotykane od lat obfite opady śniegu i polarne mrozy, w wyniku czego zmarło co najmniej 11 osób w samych Stanach Zjednoczonych. Niektóre źródła mówią o "co najmniej 13", inne o 16 przypadkach śmierci związanych z pogodą. Strefa złej pogody obejmuje - według CNN - obszar 22 stanów, zamieszkały przez ok. 140 mln Amerykanów. Oznacza to, że skutki ataku zimy może odczuć nawet połowa populacji USA.

TAK ZACZĄŁ SIĘ ATAK ZIMY W USA

Zima atakuje także sąsiednią Kanadę. W sobotę w Quebecu odnotowano -38 st. C, a w Toronto -29 st. C - to również wartości najniższe od 20 lat. W tamtejszej Nowej Funlandii około 110 tys. odbiorców nie miało bez prądu po awarii transformatora, związanej prawdopodobnie z opadami śniegu. We wtorek w Toronto ma być 17 stopni poniżej zera.

Autor: js,kt/aw,map / Źródło: PAP, Reuters, TVN24

Pozostałe wiadomości

Jaka pogoda będzie w majówkę 2024? To pytanie, które wielu z nas zadaje sobie coraz częściej, tym bardziej że długi majowy weekend w tym roku dla niektórych może potrwać nawet ponad tydzień. Czy będzie ciepło? Sprawdź wstępną prognozę, przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę. Czy ciepło zdąży wrócić?

Pogoda na majówkę. Czy ciepło zdąży wrócić?

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał prognozę ostrzeżeń na kolejne dni. Jak przewidują synoptycy, zimowe zagrożenia nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Jeszcze dzisiaj wydane mogą zostać alerty przed opadami śniegu i przymrozkami, a kolejne dni mogą przynieść dalsze niebezpieczeństwa.

W prognozach widać powrót zimowych zagrożeń

W prognozach widać powrót zimowych zagrożeń

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Mglisty i chłodny poranek przywitał nas we wtorek. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek przekazała, że dzisiaj w prawie całym kraju czeka nas chwila odpoczynku od deszczowej i śnieżnej aury. O poranku miejscami jest jednak niebezpiecznie.

Ślisko i mgliście o poranku, później zza chmur wyjrzy słońce

Ślisko i mgliście o poranku, później zza chmur wyjrzy słońce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Wtorek 23.04 zapowiada się pochmurno, jednak w prawie całym kraju upłynie bez deszczu - trochę popada jedynie pod koniec dnia na Śląsku. Dzień będzie stosunkowo chłodny, a na termometrach zobaczymy od 6 do 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek 23.04. Zimno, ale na chwilę odpoczniemy od deszczu

Pogoda na dziś - wtorek 23.04. Zimno, ale na chwilę odpoczniemy od deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Końcówka tegorocznego kwietnia zapowiada się zimno i pochmurno. Zanim nad Polskę nadciągną cieplejsze masy powietrza, czeka nas jeszcze kilka dni z opadami deszczu - lokalnie może padać bardzo intensywnie. Dopiero w weekend temperatura zbliży się miejscami do 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Polska pod wpływem deszczowego frontu. Miejscami opady będą obfite

Pogoda na 5 dni. Polska pod wpływem deszczowego frontu. Miejscami opady będą obfite

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silne trzęsienie ziemi zanotowano we wtorek na Tajwanie. Wstrząsy o magnitudzie 6,3 były odczuwalne także w stolicy kraju, Tajpej. Geolodzy podejrzewają, że aktywność sejsmiczna powiązana jest z potężnym trzęsieniem, które na początku miesiąca zabiło 17 osób.

Wstrząsy w pobliżu epicentrum poprzedniej tragedii

Wstrząsy w pobliżu epicentrum poprzedniej tragedii

Źródło:
Reuters, USGS, Focus Taiwan

Już w tym tygodniu będziemy mogli obserwować na niebie pełnię Różowego Księżyca. Zjawisko zbiegnie się w czasie ze szczytem dwóch rojów meteorów. Niebo będą przecinać Lirydy i mniej znane pi Puppidy.

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Zimowa aura ma się w Polsce dobrze. Tydzień zaczyna się opadami śniegu w południowych i północnych regionach Polski. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia i nagrania z Gdyni oraz Koszalina.

Zima nie daje za wygraną. Sypie na północy i południu

Zima nie daje za wygraną. Sypie na północy i południu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Lodowe włosy pojawiły się w Tatrzańskim Parku Narodowym. Do ich powstania konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne i obecność pewnego niepozornego organizmu.

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Źródło:
TPN, tvnmeteo.pl

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego UW zidentyfikowali najjaśniejszą i prawdopodobnie najmłodszą cefeidę znaną w Drodze Mlecznej. Jak podkreślono, ma ona rekordowo długi okres pulsacji wśród tego typu gwiazd w naszej galaktyce, a to odkrycie pokazuje, że Droga Mleczna nie jest pod tym względem wyjątkiem.

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Samica strusia z zoo w mieście Topeka w amerykańskim stanie Kansas wyrwała pracownikowi ogrodu klucze i połknęła je. Zwierzę nie przeżyło.

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Źródło:
wibw.com, tvnmeteo.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters

Kokosanka, pingwinia albinoska z gdańskiego zoo została "Pingwinem Roku". Dzięki głosom internautów, pokonała rywali z całego świata. Jej ogromna popularność może przyczynić się teraz do ratowania żyjących na wolności afrykańskich ptaków.

Albinoska z Gdańska "Pingwinem Roku". Zdeklasowała rywali z całego świata

Albinoska z Gdańska "Pingwinem Roku". Zdeklasowała rywali z całego świata

Źródło:
gdańsk.pl

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Wulkan Ruang w Indonezji wciąż jest aktywny. Jak podały lokalne media, chociaż emisja pyłu i popiołów osłabła w piątek rano, spokój trwał zaledwie kilka godzin. Dookoła wulkanicznego stożka obowiązuje najwyższy stopień ostrzeżeń, a mieszkańcy otrzymali zakaz zbliżania się w jego okolice. Wybuch wpływa także na ruch lotniczy.

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Źródło:
The Straits Times, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

U wybrzeży australijskiej wyspy Saibai znaleziono ciało 16-letniego chłopca, który z kolegą próbował dotrzeć do brzegu po tym, jak zepsuła się ich łódka. Według policji mógł zostać zaatakowany przez krokodyla.

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Źródło:
ABC News, 9news..com.au, brisbanetimes.com.au

Ekstremalne upały z przełomu marca i kwietnia w krajach Afryki Zachodniej, mogły spowodować śmierć tysięcy osób - szacuje organizacja World Weather Attribution, zajmująca się badaniami pogody i klimatu. Według jej analizy, fala wysokiej temperatury nie osiągnęłaby takiej skali, gdyby nie ocieplenie klimatu.

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Źródło:
Reuters, WWA