Amerykańskie wahadłowce znowu polecą

Discovery odbył 39 lotów na orbitę

"To ostatnia podróż w historii promów kosmicznych NASA" - pisaliśmy w lipcu 2011 roku. Ale NASA postanowiła inaczej. Już 17 kwietnia wahadłowiec Discovery ponownie wzbije się w powietrze.

W najbliższym czasie cztery z siedmiu wahadłowców należących do NASA trafią do muzeów. Dla każdego z nich będzie to prawdziwa ostatnia podróż.

Discovery poleci do Waszyngtonu

Jako pierwszypoleci Discovery, prom, który wyniósł na orbitę teleskop Hubble'a. 17 kwietnia ma przelecieć z Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie do Portu Lotniczego Washington-Dulles. Lotu nie wykona oczywiście samodzielnie. Poniesie go na swoim grzbiecie tzw. nosiciel wahadłowców - przystosowany do tego Boeing 747. Discovery trafi do waszyngtońskiego Narodowego Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej, które jest najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie.

Atlantis od 2013

Jeszcze w tym roku w swoją ostatnią podróż uda się także najmłodszy wahadłowiec NASA - Endeavour. Poleci on do Kalifornijskiego Centrum Nauki w Los Angeles. Z kolei w 2013 roku Atlantis, statek, który zakończył erę wahadłowców, będzie dostępny dla zwiedzających w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego.

Enterprise na pokładzie barek

Na wystawę trafi także Enterprise. Najpierw poleci on z Instytutu Smithsona w Waszyngtonie do Portu Lotniczego JFK-Nowy Jork. Potem kilka barek przetransportuje go do do Intrepid Sea-Air-Space Museum na wycofanym lotniskowcu na rzece Hudson.

Enterprise wystartował w 1977 roku (NASA)
Atlantis był ostatnim promem, który odbył misję (NASA)
Discovery i jego dziewiczy lot w 1984 roku (NASA)
Najmłodszy z promów - Endeavour (NASA)

Autor: map/mj / Źródło: scientificamerican.com, NASA

Pozostałe wiadomości