Amerykanie drżą przed tornadami. Dwa na raz uderzyły w stan Kansas

ENEX/Alex HutchinsBliźniacze tornada w Kansas

Tornada w zachodnie rejony stanu Kansas przyniósł system burzowy, który w piątek 24 kwietnia przemieszczał się po środkowo-zachodnich USA.

USA to kolebka śmiercionośnych tornad. Rocznie występuje tam średnio 1200 trąb powietrznych. Lokalni synoptycy przestrzegają przed tym groźnym zjawiskiem w nadchodzących dniach. Powietrzne wiry zarejestrowano w piątek w stanie Kansas.

Narodowa Służba Meteorologiczna potwierdziła, że pierwsza trąba powietrza pojawiła się w piątek w okolicach godziny 17 czasu lokalnego. Wir powietrza dotknął ziemi około 32 km na północny-wschód od miejscowości Hays.

Dużo wirów

Tornado zarejestrowano także w okolicach Hrabstwa Wichita oraz miejscowości Scott City, gdzie pojawiły się dwa bliźniacze leje.

Groźny żywioł szalał jedynie na terenach wiejskich. Do tej pory nie ma doniesień o żadnych szkodach, które wyrządziłby sunący po powierzchni ziemi wir powietrza.

W hrabstwie Russell spadł grad wielkości do ping-ponga, a także piłek do baseballu. Tak groźny opad wywołał liczne zniszczenia w mieście Lucas. Dachy i samochody mają liczne wgniecenia.

Trudna pogoda się utrzyma

Meteorolodzy potwierdzili, że w piątek panowały korzystne warunki dla formowania się trąb powietrznych. Synoptycy w Narodowych Służb Meteorologicznych w USA prognozują, że groźne warunki pogodowe utrzymają się nad krajem przynajmniej do 29 kwietnia. Do niedzieli system burz, które mogą wywołać tornada, przesunie się na wschód USA, zagrażając stanom położonym nad Oceanem Atlantyckim. Od przyszłego tygodnia silne burze uderzą w południowe i zachodnie rejony kraju.

@1stHandWeather @TVNweather wow!! Looks unreal! Send some video please!— Richard W. Johanson (@JohansonRich) kwiecień 25, 2015

Wow beautiful structure! RT @OUtornadoCooley Pano of #tornado warned #storm north of Pampa, #Texas right now. #txwx pic.twitter.com/ddysexPp9y— Adrian Linares (@Adriansweather) kwiecień 16, 2015

Another incredible shot of the Scott City, KS area #tornado today! #laws pic.twitter.com/UCSP9JS1wG— Firsthand Weather (@1stHandWeather) kwiecień 25, 2015

Autor: AD/kka / Źródło: ksn.com, ENEX, weather.com

Źródło zdjęcia głównego: ENEX/Alex Hutchins

Pozostałe wiadomości