Najnowsze

Altocumulus lenticularis na filmie poklatkowym

Najnowsze

Jak tworzy się chmura soczewkowata?

W Stanach Zjednoczonych w stanie Nevada zainstalowana przez Narodową Służbę Pogodową kamera, zarejestrowała utworzenie się niezwykłej chmury soczewkowatej, która powstała na skutek silnego wiatru fenowego, osiągającego w porywach prędkości dochodzące do 215 km/h.

W piątek w mieście Reno w stanie Nevada w Stanach Zjednoczonych na kamerze zainstalowanej przez Narodową Służbę Pogodową, zarejestrowano tworzenie się chmury soczewkowatej (Altocumulus lenticularis). Nagranie zmontowane w przyśpieszonym tempie, w malowniczy sposób pokazuje powstawanie chmury Altocumulus lenticularis.

Tworzenie się chmur soczewkowatych

Powietrze o stabilnej wilgotności przepływa nad pasmem górskim, a po stronie zawietrznej góry formują się fale stojące, na grzbietach których tworzą się chmury soczewkowate. Powstanie tych obłoków ściśle wiąże się ze zjawiskiem fenowym. Fen jest to suchy i ciepły wiatr, który wieje ze szczytów gór w kierunku dolin.

Wiatr osiągał prędkość do 215 km/h

Tego dnia wiatr na górze Slide Mountain w Nevadzie osiągał prędkość około 215 km/h, natomiast na płaskim terenie odnotowano ponad 110 km/h.

- Taka siła wiatru porównywana jest z huraganem 4. kategorii - powiedział meteorolog Derek Van Dam.

Co najmniej kilkanaście osób ucierpiało na skutek wypadków spowodowanych wiatrem. Poza tym porywy pozbawiły 20 tys. osób energii elektrycznej. Linie energetyczne zostały zerwane przez przewalone drzewa.

Autor: mab/mk / Źródło: x-news, www.sanluisobispo.com,

Pozostałe wiadomości