Najnowsze

Alerty IMGW. Ryzyko gwałtownego wzrostu poziomu wód

Najnowsze

Autor:
anw
Źródło:
PAP, IMGW
Pogoda na noc 24/25.05
Pogoda na noc 24/25.05tvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro - 13.09

IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne. Może dojść do gwałtownego wzrostu wód na terenie dopływów Odry, w województwie opolskim - ostrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.

W niedzielę w godzinach popołudniowych i wieczornych, na terenie zlewni Odry, szczególnie w zlewni Nysy Kłodzkiej, Osobłogi, Psiny i Opawy, może dojść do gwałtownego wzrostu poziomu wód po zapowiadanych opadach deszczu - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.

Według ekspertów z Biura Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu, Wydziału Prognoz i Opracowań Hydrologicznych we Wrocławiu, które wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia, prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 70 procent.

Alerty hydrologiczne IMGW

Ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia obowiązują na terenie województw:

- dolnośląskiego, w zlewni: Nysy Łużyckiej, Kwisy, Bobru, Kaczawy, Strzegomki, Bystrzycy, Oławy, Ślęzy, gdzie ważne będą do godziny 22 w niedzielę;

- opolskiego, w zlewni: Nysy Kłodzkiej, Osobłogi, Małej Panwi, Odry, Psiny, Straduni, gdzie ważne będą do godziny 22 w niedzielę;

- śląskiego, w zlewni: Małej Panwi, Kłodnicy, Bierawki, Rudy, Olzy, Odry, gdzie ważne będą do godziny 22 w niedzielę.

Występujące oraz prognozowane przelotne opady deszczu, lokalnie o dużym natężeniu, mogą powodować krótkotrwałe wzrosty stanów wody na rzekach w zlewniach dopływów Odry w województwie dolnośląskim, szczególnie w zlewniach górnych biegów: Nysy Łużyckiej, Kwisy, Bobru, Kaczawy, Bystrzycy ze Strzegomką, Nysy Kłodzkiej, Ślęzy i Oławy.

Ostrzeżenia hydrologicznetvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest alarm hydrologiczny pierwszego stopnia?

Pierwszy stopień alarmu hydrologicznego oznacza zagrożenie umiarkowane. Kiedy obowiązuje, stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych - przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.

Autor:anw

Źródło: PAP, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości