Najnowsze

Alerty IMGW w niemal całej Polsce. Uwaga na burze z gradem i upał

Najnowsze

Prognoza pogody na noc 26/27.07
tvnmeteo.plPrognoza pogody na noc 26/27.07

IMGW ostrzega przed burzami z gradem w niemal wszystkich województwach. Wyładowaniom atmosferycznym mogą towarzyszyć obfite opady deszczu. Wydano ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Na terenie części kraju obowiązują również alerty przed upałem.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne.

Burze z gradem: alerty IMGW drugiego stopnia

Na terenie północnych i północno-zachodnich powiatów województwa lubuskiego do godziny 23.25 w poniedziałek obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem.

Alarmy drugiego stopnia przed tym zagrożeniem wydano też dla całego woj. mazowieckiego, północnych powiatów woj. lubelskiego i woj. podlaskiego, z wyjątkiem północnych powiatów. W tych miejscach ostrzeżenia stracą ważność o godz. 2 we wtorek.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 do 50 litrów wody na metr kwadratowy, lokalnie do 60 mm oraz porywy wiatru do 100 kilometrów na godzinę. Miejscami możliwy jest grad.

Burze z gradem: alerty IMGW pierwszego stopnia

W dużej części kraju obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Wydano je dla województw:

- lubelskiego, z wyłączeniem powiatów z drugim stopniem alertu, gdzie będą ważne do godz. 2 we wtorek;

- podlaskim, z wyłączeniem powiatów z drugim stopniem alertu, gdzie będą ważne do godz. 2 we wtorek;

- warmińsko-mazurskim, pomorskim i kujawsko-pomorskim, gdzie będą ważne do północy z poniedziałku na wtorek;

- lubuskim (w powiatach północnych i północno-zachodnich po wygaśnięciu alertów drugiego stopnia) i wielkopolskim, gdzie będą ważne do godz. 9 we wtorek;

- opolskim i dolnośląskim, gdzie będą ważne do godz. 7 we wtorek;

- świętokrzyskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim, gdzie będą ważne do godz. 7 we wtorek.

W tych regionach miejscami może spaść nawet do 35-40 l/mkw. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszyć mogą porywy wiatru do 70-85 km/h oraz opady gradu.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW

Upał: alarmy IMGW drugiego stopnia

Dla części kraju wydano także alerty drugiego stopnia przed upałem. Obowiązują w całym woj. lubelskim i podkarpackim, z wyjątkiem powiatów sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego.

Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 28 do 31 stopni Celsjusza. W nocy termometry pokażą od 17 do 19 st. C.

Ostrzeżenia stracą ważność o godz. 18 we wtorek.

Jak przetrwać upały (RCB)RCB

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia

Według definicji IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zasady bezpieczeństwa podczas burzy (RCB)Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Autor: dd,ps / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości