Najnowsze

Alerty IMGW. Na południowym wschodzie Polski wciąż groźnie

Najnowsze

[object Object]
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl
wideo 2/21

Sytuacja pogodowa na południowym wschodzie kraju jest trudna. Cały czas w niektórych województwach obowiązują ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia.

Pogoda w Polsce wciąż jest niebezpieczna. W ostatnich dniach przez Polskę przetaczają się burze i ulewy. Jak prognozują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, aura będzie gwałtowna również w czwartek.

ZOBACZ SKUTKI ULEW W POLSCE

SPRAWDŹ ALERTY HYDROLOGICZNE IMGW

Opady w ciągu najbliższej doby (Ventusky.com)
Opady w ciągu najbliższej doby (Ventusky.com)Ventusky.com

Ostrzeżenia drugiego stopnia

Są regiony, gdzie wydano ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu z burzami. Obowiązują w następujących województwach:

- małopolskim, z wyłączeniem powiatów suskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, limanowskiego, nowosądeckiego i Nowy Sącz;

- śląskim, na terenie powiatów bielskiego, Bielsko-Biała, żywieckiego i cieszyńskiego;

- świętokrzyskim, tylko w powiecie kazimierskim;

Na tych terenach prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Suma opadów miejscami może wynieść od 30 do 60 litrów na metr kwadratowy przez cały okres ważności ostrzeżenia, czyli od godz. do godz. 18 w piątek. W trakcie opadów deszczu możliwe są burze z porywami wiatru do 60 kilometrów na godzinę.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia

INTENSYWNY DESZCZ Z BURZAMI

W wielu regionach na południu kraju obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia. Prognozuje się wystąpienie umiarkowanych lub silnych opadów deszczu, miejscami burz. Spadnie około 30-50 l/mkw. deszczu. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h. Intensywne opady deszczu z burzami mogą dawać się we znaki w województwach: śląskim (w powiatach: myszkowskim,zawierciańskim, będzińskim, Chorzów, Ruda Śląska, Piekary Śląskie, Siemanowice Śląskie, Sosnowiec, Jaworzno, Mysłowice, bieruńsko-lędzińskim, mikołowskim, Tychy, pszczyńskim), małopolskim (powiat okulski i miechowski), świętokrzyskim(oprócz powiatu kazimierowskiego gdzie obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia) i podkarpackim, gdzie alerty stracą ważność we wtorek o godzinie 18.

BURZE Z GRADEM

W województwie lubelskim prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 25 do 30 l/mkw oraz porywami wiatru do 70 km/h. Miejscami możliwe są opady gradu. Ostrzeżenie będzie trwać do północy w piątek.

Ostrzeżenia meteorologiczne (IMGW)IMGW
Potencjalny rozwój burz w ciągu najbliższej doby (Ventusky.com)
Potencjalny rozwój burz w ciągu najbliższej doby (Ventusky.com)Ventusky.com

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?

Według definicji IMGW, alert drugiego stopnia oznacza wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Jak chronić się przed burząRCB

Autor: anw,dd/aw / Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości