Ostrzeżenia przed ulewami w większości województw

Autor:
anw,
ps
Źródło:
IMGW

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu na przeważającym obszarze Polski. Miejscami może spaść w sumie nawet do 70 litrów wody na metr kwadratowy. Obowiązują alerty drugiego i pierwszego stopnia.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne.

Intensywne opady deszczu: alerty IMGW drugiego stopnia

Dla województwa śląskiego, z wyjątkiem północnych powiatów, oraz południowej i południowo-wschodniej części woj. małopolskiego wydano ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu.

Prognozowane są tam opady o natężeniu umiarkowanym i silnym. Przewidywana całkowita suma opadu wyniesie od 35 do 50 litrów wody na metr kwadratowy, lokalnie do 70 l/mkw. Miejscami możliwe są również burze.

Na Śląsku ostrzeżenia będą ważne od północy w poniedziałek do godziny 8 we wtorek. W Małopolsce wejdą w życie o godz. 22 w niedzielę, a stracą ważność o godz. 8 we wtorek.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Intensywne opady deszczu: alerty IMGW pierwszego stopnia

W dużej części kraju obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Wydano je dla województw:

- dolnośląskiego i opolskiego, gdzie będą ważne od godz. 10 w poniedziałek do godz. 7 we wtorek;

- śląskiego, (z wyłączeniem powiatów z drugim stopniem alertów), gdzie będą ważne od godz. 2 w poniedziałek do godz. 8 we wtorek;

- małopolskiego (z wyłączeniem powiatów z drugim stopniem alertów), gdzie będą ważne od godz. 22 w niedzielę do godz. 11 we wtorek;

- podkarpackiego, gdzie będą ważne od godz. 22 w niedzielę do godz. 12 we wtorek;

- świętokrzyskiego, gdzie będą ważne od godz. 3 w poniedziałek do godz. 8 we wtorek;

- lubelskiego; gdzie będą ważne w godz. 5-20 w poniedziałek;

- mazowieckiego, gdzie będą ważne w godz. 5-22 w poniedziałek;

- podlaskiego, gdzie będą ważne od godz. 14 w poniedziałek do godz. 8 we wtorek;

- warmińsko-mazurskiego, gdzie będą ważne od godz. 14 w poniedziałek do godz. 14 we wtorek;

- łódzkiego; gdzie będą ważne od godz. 4 w poniedziałek do godz. 1 we wtorek;

- wielkopolskiego, dla wschodniej połowy województwa, gdzie będą ważne od godz. 8 w poniedziałek do godz. 5 we wtorek.

Przewiduje się opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Miejscami ma spaść w sumie od 20 do około 50 l/mkw., możliwe są również burze.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopniaprzewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Autor:anw, ps

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: meteo

Pozostałe wiadomości