Najnowsze

Alert RCB nadal w mocy. "Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr"

Najnowsze

Maja Popielarska o sytuacji pogodowej w Polsce
Maja Popielarska o sytuacji pogodowej w Polscetvn24
wideo 2/5

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert RCB do mieszkańców regionów większości Polski. RCB ostrzega przed burzami, silnym wiatrem, ulewnym deszczem i gradem, które wystąpią w nocy z czwartku na piątek.

"Dziś i w nocy (24/25.06) we wschodniej połowie Polski burze, silny wiatr, ulewny deszcz i lokalnie grad" - czytamy na Twitterze Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

RCB ostrzega również o możliwych podtopienia i przerwach w dostawie prądu. "Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - czytamy.

Alert RCB

Po godzinie 16 do miejsc objętych alertem RCB dołączyła wschodnia cześć woj. wielkopolskiego i dolnośląskiego. Poza tym ostrzeżenie dotyczy województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i opolskiego.

Centrum przypomina także, że w trakcie burzy należy w razie możliwości zostać w domu.

Obowiązują też alarmy IMGW

Czym jest alert RCB?

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę. Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Bądź bezpieczny podczas burzy (Rządowe Centrum Bezpieczeństwa)Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Autor: anw,ps/dd / Źródło: RCB, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości