Najnowsze

Alert RCB dla Warszawy i kilku powiatów Mazowsza. Podtopienia zagrażają też południu kraju

Najnowsze

[object Object]
Pogoda na noc 22/23.06TVN Meteo
wideo 2/13

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w czwartek wczesnym wieczorem alert SMS do mieszkańców części wschodniej województwa mazowieckiego. Wcześniej taki alert dostali mieszkańcy województw na południu Polski. Na przeważającym obszarze kraju obowiązują alarmy hydrologiczne wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wieczorem wysłało alert SMS do mieszkańców powiatów garwolińskiego, kozienickiego, lipskiego, zwoleńskiego, legionowskiego, mińskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, Warszawa i wołomińskiego w województwie mazowieckim.

Alert RCB

"Uwaga! Dziś wieczorem (22.06) i w nocy ulewny deszcz i burze z gradem. Przygotuj się na podtopienia. Stosuj się do poleceń służb" - taki komunikat wysłano, w związku z prognozowanymi opadami deszczu, miejscami rzędu 50-70 l/mkw., a lokalnie do 80 l/mkw.

Wcześniej w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, RCB wysłało też alert do osób przebywających w województwie podkarpackim oraz części woj. małopolskiego i świętokrzyskiego.

"Uwaga! Dziś w ciągu dnia (22.06) i w nocy prognozowany ulewny deszcz i burze. Możliwe wezbrania rzek. Przygotuj się na podtopienia. Stosuj się do poleceń służb" - czytamy na Twitterze Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Czym jest alert RCB?

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę. Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia w województwach:

- małopolskim, w zlewniach: Dunajec wraz ze zb. Sromowce Wyżne, Dunajec od zb. Sromowce Wyżne do zapory zb. Czchów, Poprad, Biała Tarnowska i Ropa;

- podkarpackim, w zlewniach: Wisłoka do Krajowic, Jasiołka, Wisłok od Krosna do Rzeszowa, Wisłok do Krosna, San po Olchowce (Sanok), San od Olchowów (Sanoka) do ujścia Wisłoka.

Alarmy będą ważne do godziny 9 we wtorek.

Na obszarach występowania prognozowanych silnych opadów deszczu obserwowane będą wzrosty poziomu wody, lokalnie gwałtowne, z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w kolejnych profilach wodowskazowych. Spodziewane są także przekroczenia stanów alarmowych.

Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia

Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w województwach:

- śląskim, z wyjątkiem zlewni Mała Panew,

- małopolskim i podkarpackim, oprócz tych zlewni, dla których wydano alarmy trzeciego stopnia.

Alarmy stracą ważność o godz. 9 we wtorek, jedynie na terenie woj. lubuskiego i dolnośląskiego o godz. 14 we wtorek.

Jak czytamy w komunikacie IMGW, na obszarach występowania prognozowanych silnych opadów deszczu obserwowane będą wzrosty poziomu wody, lokalnie gwałtowne, z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w kolejnych profilach wodowskazowych. Punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanów alarmowych.

Na Małej Wiśle w Jawiszowicach (małopolskie) poziom wody będzie wzrastał powyżej stanu alarmowego, a na Sole w Oświęcimiu stan alarmowy będzie się utrzymywał do czasu zmniejszenia odpływu z kaskady zbiorników.

W województwie podkarpackim na Wisłoce oraz Sanie poniżej Dynowa, na skutek spływu wód opadowych w niżej położone części zlewni, notowany będzie gwałtowny wzrost poziomu wody, punktowo z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

Ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia

Wydano też ostrzeżenia pierwszego stopnia na terenie województw:

- podlaskiego, gdzie będą ważne do godz. 12 w poniedziałek;

- kujawsko-pomorskiego (bez zlewni Noteć górna, Wełna i Łobżonka), gdzie alerty będą ważne do godz. 6 we wtorek;

- mazowieckiego, gdzie będą ważne do godz. 12 w poniedziałek;

- lubelskiego (poza zlewniami, gdzie obowiązują alarmy drugiego stopnia), gdzie ważne będą do godz. 9 we wtorek;

- łódzkiego (poza zlewnią Warta środkowa od zb. Jeziorsko do Wełny), gdzie będą ważne do godz. 8 we wtorek;

- świętokrzyskiego (poza zlewniami gdzie obowiązuje drugi stopień alarmu), ostrzeżenia będą ważne do godz. 8 we wtorek;

- śląskiego, w północnej części, gdzie będą ważne do godz. 8 we wtorek;

- opolskiego, w zlewniach Liswarta i Prosna górna, gdzie będą ważne do godz. 8 we wtorek;

- warmińsko-mazurskiego, pomorskiego (poza Zalewem Wiślanym), gdzie ostrzeżenia stracą ważność o godz. 6 we wtorek;

- zachodniopomorskiego, w zlewniach Przymorze od Wieprzy do Słupi i Wieprza, gdzie wygasną o godz. 23 we wtorek.

W obszarach występowania obserwowanych i prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i lokalne podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych bądź alarmowych.

Jak zaznacza IMGW, ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia, głównie na obszarach miejskich.

Stan wody w rzekach 22 czerwca o godzinie 6 (IMGW)IMGW

Pogotowie przeciwpowodziowe

W kilku województwach obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Na Śląsku wprowadzono je w siedmiu powiatach. W niedzielę wojewoda śląski Jarosław Wieczorek ogłosił je w powiatach raciborskim i wodzisławskim. Ma to związek z trwającymi opadami deszczu, przewidywanym dalszym wzrostem stanów rzek w zlewni Górnej Odry oraz przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych na posterunkach wodowskazowych.

Od piątku pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje też w powiatach: bielskim, bieruńsko-lędzińskim, cieszyńskim, żywieckim i mieście Bielsko-Biała.

Z uwagi na ulewne opady deszczu, pogotowie przeciwpowodziowe wprowadzono też w innych województwach. Na terenie woj. dolnośląskiego obowiązuje w powiatach kłodzkim i lubańskim oraz w miastach i gminach: Bogatynia, Mirsk, Mysłakowice, Leśna, Bardo i Gryfów Śląski. W woj. podkarpackim pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w gminie Kolbuszowa.

W Małopolsce pogotowiem przeciwpowodziowym został objęty powiat myślenicki, bocheński i limanowski, a alarm przeciwpowodziowy ogłoszono w gminach Mszana Dolna i Wiśniowa. W wyniku nawałnic, które przeszły w nocy z soboty na niedzielę, w miejscowości Łapanów wezbrana rzeka przerwała wał.

Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia?

Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych - przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.

Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia?

Ostrzeżenie trzeciego stopnia mówi o tym, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych.

Czym jest alarm przeciwpowodziowy?

Alarm przeciwpowodziowy ogłasza przedstawiciel władzy samorządowej, gdy poziom wody zbliża się do stanu alarmowego (ustalonego dla danego wodowskazu).

Czym jest pogotowie przeciwpowodziowe?

Pogotowie przeciwpowodziowe także ogłaszane jest przez przedstawiciela samorządu w sytuacji, kiedy poziom lustra wody wzrasta do ustalonego na danym wodowskazie poziomu ostrzegawczego i nadal się podnosi, albo istnieją inne przesłanki o zagrożeniu powodziowym.

Autor: kw,ps/aw,map,ja / Źródło: IMGW, PAP

Pozostałe wiadomości