Najnowsze

Alert RCB dla ośmiu województw. Zachowajcie ostrożność

Najnowsze

Prognoza pogody na środę 28.07
Prognoza pogody na środę 28.07tvnmeteo.pl
wideo 2/3

Do mieszkańców ośmiu województw wysłano SMS-owy alert RCB. W komunikacie czytamy, że w najbliższych godzinach mogą pojawić się burze z ulewami, silnym wiatrem i opadami gradu.

"Uwaga! Dziś i w nocy (28/29.07) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad" - poinformowało przed godziną 10 na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Alert o takiej treści otrzymały osoby przebywające w części województw: świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego, łódzkiego i lubelskiego.

Po godzinie 14 do województw, w których może być szczególnie niebezpiecznie, dołączyło podkarpackie.

RCB zaapelowało, aby w trakcie burzy znaleźć bezpieczne schronienie, a także zabezpieczyć rzeczy, które porwane przez wiatr mogą stanowić zagrożenie. Ponadto należy się liczyć z możliwością wystąpienia podtopień oraz przerw w dostawie prądu.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem.

Alert RCB. Co to jest

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Zasady bezpieczeństwa podczas burzy (RCB)Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
Jak się zachować podczas burzy
Jak się zachować podczas burzytvn24

Autor: kw / Źródło: RCB

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości