Najnowsze

Alert RCB dla kolejnych województw. "Możliwe gwałtowne wezbrania rzek"

Najnowsze

tvnmeteo.plPrognoza pogody na poniedziałek 23 sierpnia

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega osoby przebywające w województwach: lubelskim, mazowieckim, wielkopolskim i lubuskim przed ulewami, które mogą prowadzić do podtopień. Możliwe są gwałtowne wezbrania rzek.

"SMS-owe ostrzeganie zostało uruchomione dla osób przebywających na terenie województwa lubelskiego. Dziś, w nocy i jutro (23/24.08) intensywne opady deszczu" - czytamy na Twitterze Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

RCB ostrzega przed gwałtownymi wezbraniami rzek. "Przygotuj się na ewentualne podtopienia" - zaapelowano.

Przed godziną 14 SMS-owy alert wysłany został także do przebywających na terenie województw wielkopolskiego i lubuskiego.

Około godziny 15 ostrzeżeniem objęto także województwo mazowieckie.

W większości kraju obowiązują ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami deszczu. Dla województwa lubelskiego wydano alerty drugiego stopnia w trzystopniowej rosnącej skali.

Alert RCB. Co to jest

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Autor: kw,ps//now / Źródło: RCB, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości