Alert RCB: burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

[object Object]
Pogoda na czwartek 15.07tvnmeteo.pl
wideo 2/3

Czwartek może przynieść niektórym mieszkańcom Polski gwałtowną aurę. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert RCB do osób przebywających na terenie czterech województw.

"Uwaga! Dziś i w nocy (15/16.07) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad" - czytamy na Twitterze Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Alert RCB o takiej treści otrzymały osoby przebywające na terenie województw: łódzkiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i podkarpackiego.

Alert RCB

RCB zaapelowało, aby zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr. Podczas burzy należy znaleźć bezpieczne schronienie i liczyć się z możliwością wystąpienia przerw w dostawie prądu.

Obowiązują ostrzeżenia przed burzami z gradem wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Czym jest alert RCB

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Zasady bezpieczeństwa podczas burzy (RCB)Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Autor: kw//rzw / Źródło: RCB

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości