Najnowsze

Alert pogodowy: burze niemal wszędzie

Najnowsze

Burze o godz. 21.45 (zaznaczone plusami)

Uaktywnił się właściwy front burzowy nad zachodnią Polską. Ale także nad wschodem kraju pojawiła się tzw. strefa zbieżności, która może przekształcić się w linię nawałnic. Burze występują obecnie w niemal całej Polsce.

Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo, przed godz. 21.45 informowała:

Burze gwałtowne występują na Dolnym Śląsku, Ziemi Łódzkiej i w Wielkopolsce, w szerokim pasie od Namysłowa, przez Kępno, Ostrzeszów, Twardogórę, Ostrów Wlkp., Kalisz, Pleszew po Zagórów i Konin.

Cała strefa przemieszcza się na północny-wschód w stronę Wrześni, Gniezna i Piotrkowa Kujawskiego.

Słabe i umiarkowane burze nad Zabrzem i Gliwicami, wedrują na wschód w strone Toszka.

W Wielkopolsce pas burz od Poznania przez Chludowo, Oborniki, Rogoźno po Czarnków, Chodzież i Nakło nad Notecią. Wędruja na północ w stronę Piły i Sępólna Krajeńskiego.

Słabe burze na Kujawach w rejonie Torunia, zmierzają w stronę Chełmży. Burze na Żuławach, Mierzeji Wiślanej i w okolicach Elblaga, podążaja na wschód w stronę Braniewa.

Burze na południowo-wschodnim Mazowszu w pasie od Puław, Dęblina przez Maciejowice, Garwolin, zmierzają na północ w stronę Mińska Mazowieckiego i Siedlec.

Wyładowania w woj. warmińsko-mazurskiem w pasie od Ostrołęki, przez Myszyniec, Szczytno, Dźwierzuty, Biskupiec po Mrągowo, Ketrzyn, Korsze. Zmierzaja w strone granicy Lipica i Michałkowo.

Natężenie opadów od 10 do 50 l/mkw.

Kiedy spodziewać sie burz?

Burze pojawiają się głównie w godzinach popołudniowych i wieczornych, kiedy wracamy z pracy lub zaczynamy nasze ulubione aktywności na świeżym powietrzu. Dlatego warto tak zaplanować dzień, by burze przeczekać w domu. Towarzyszące im zjawiska atmosferyczne - m.in. grad - mogą być niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia.

Legenda:

Blids.de: mapa prezentuje wyładowania atmosferyczne na terytorium Polski w czasie dwóch godzin. Każdy kolor odpowiada 15 minutom. Od najnowszych: czerwone - pomarańczowe - żółte - zielone - niebieskie - granatowe - fioletowe - różowe.

Burze nad Polską w godzinach 19:30-21:30 (blids.de)

Autor: mm,adsz,map/rs//bgr/mj / Źródło: TVN24, TVN Meteo, Kontakt 24, PAP

Pozostałe wiadomości