Najnowsze

Ale leje! Dwie trąby wodne zaobserwowano w Toskanii

Najnowsze


Wzdłuż toskańskiego wybrzeża Włoch po morzu sunęły dwie bliźniacze trąby wodne. Zjawisko można było zaobserwować w poniedziałek z miast Cecina oraz San Vincenzo.

W poniedziałek, 2 lutego, w Cecina i w San Vincenzo w prowincji Livorno we Włoszech można było zaobserwować trąby wodne. Wzdłuż toskańskiego wybrzeża sunęły dwa leje, których widok zapierał dech w piersiach obserwatorów. Zjawisko utrzymywało się nad wodą przez około 20 minut. Trąby wodne nie spowodował żadnych zniszczeń.

Dzień wcześniej w okolicach Cavenago di Brianza w prowincji Monza i Brianza w Lombardii również utworzył się lej. Wówczas tornado przechodziło po lądzie, niszcząc dzielnice przemysłową miasta.

Powstanie trąby wodnej

Trąba wodna powstaje z chmury burzowej (cumulonimbus). Przy sprzyjających warunkach - w momencie silnej konwekcji - formuje się pionowy lej, który łączy chmurę z morzem.

Są dwa rodzaje trąb wodnych. Pierwszym jest tornado powstałe na lądzie, które następnie wdziera się nad wodę. Ten typ zwykle powoduje duże zniszczenia. Kolejny rodzaj to zjawiska, które wytworzyły się bezpośrednio nad zbiornikiem wodnym. Zazwyczaj są małe, krótkotrwałe i nie siejące zniszczenia wokół. Leje związane z wodą nigdy nie wkraczają na ląd.

Autor: mab/mk / Źródło: www.leggo.it, Reuters TV

Pozostałe wiadomości