Najnowsze

Ale jaja! Poznaj jajcarskie rekordy

Najnowsze

Polskie tradycje związane z Wielkanocą
TVN WarszawaPolskie tradycje związane z Wielkanocą

Wielkanoc wszystkim kojarzy się przede wszystkim z jajkami. To one wyniesione w tym okresie na piedestał są malowane, ozdabiane a później święcone i konsumowane. Królują na naszych stołach pod różnymi postaciami. Zobacz zestawienie "naj" jajek, również tych związanych z nadchodzącymi świętami.

Największe kurze jajko zniosła chińska kura w Heilongjiang Province. Miało 9,2 cm długości oraz 6,3 cm szerokości, a ważyło dokładnie 201 gramów. Z kolei największe jajko zniesione przez ptaka w ogóle należało do szwedzkiego strusia i ważyło 2,589 kg.

Z kolei malowane jajka to pisanki, lub kraszanki jeśli są jednokolorowe. Rekord Guinessa na największą pisankę pobito w 2008 roku w Portugalii. Największe na świecie malowane jajo miało wysokość 14,79 metra i średnicę 8,4 metra.

Wielkanoc w Polsce

Polacy słyną z zamiłowania do świąt, co odzwierciedla się w następnym rekordzie. Największą kolekcję pisanek zgromadziło muzeum w Ciechanowcu, założone w 2004 roku. Właścicielka imponującej kolekcji, Pani Irena Stasiewicz-Jasiukow,a zbeira jajka od 30 lat i ma ich 1500 sztuk. Pisanki pochodzą z różnych zakątków świata m.in. z Japonii, Kenii, Brazylii czy Palestyny.

Tradycja malowania jajek w Polsce jest bardzo zróżnicowana. Na Podlasiu wzory na pisanki nanosi się woskiem. Podobne zwyczaje panują na Kurpiach z okolic Puszczy Zielonej, ale Kurpie z Puszczy Białej do zdobienia pisanek używają miąższu z sitowia.

Jaja z czekolady

Odstępstwem od tradycyjnych jajek są te robione z czekolady. W ten sposób powstała idea stworzenia największego czekoladowego jajka wielkanocnego. Za takie uznaje się gigantyczny przysmak, który powstał w 2011 roku w centrum handlowym La Acciaierie we włoskim mieście Cortenuova. Okaz ważył 7,2 tony i miał 10,39 metra wysokości oraz 19,6 metra obwodu.

Wyszukane walory smakowe

Jeśli znudziły nam się proste kurze jajka, warto zerknąć w kuchnię azjatycką. W Kambodży, Wietnamie i Tajlandii popularną potrawą są smażone jajeczka mrówek. Z kolei w Norwegii i Wielkiej Brytanii popularnością cieszą się jaja mewie, które są nawet trzy razy większe od kurzych. Ze względu na ich wyjątkowy smak, trzeba przeznaczyć sporą sumę, aby ich skosztować. Jednak ich koszt nie może się równać najdroższym jajkom na świecie. Kilogram ikry z bieługi (zwanej czarnym złotem) kosztuje 34 tysiące dolarów.

Trzytonowe zające

A komu jajka źle się kojarzą, pozostają wielkanocne zajączki. Są one kolejnym symbolem tych świąt, które również można stworzyć z czekolady. Największego słodkiego, ponieważ uformowanego z czekolady, zająca w kwietniu 2014 roku zrobiła firma Senac-RS z Brazylii. Ważył on 3,85 tony. Poprzedni rekord należał do firmy Duracell i ważył 3 tony. Osobom, które pilnują wagi radzimy nie zjadać całego na raz. Na jego wykonanie zużyto 6 tysięcy tabliczek czekolady.

Zobacz malowane pisanki ze strusich jaj z farmy w Piasecznie:

Pisanki ze strusich jaj
Pisanki ze strusich jajTVN Warszawa

Autor: AD/mk / Źródło: guinnessworldrecords.com, biurorekordów.pl

Pozostałe wiadomości