Najnowsze

Alarm powodziowy na Pomorzu. Fala wezbraniowa powoli opuszcza Mazowsze

Najnowsze

Widok na Wisłę z Błękitnego24
tvn24Widok na Wisłę z Błękitnego24

Alarm powodziowy od sobotniego popołudnia obowiązuje w części województwa pomorskiego - poinformował rzecznik wojewody pomorskiego Roman Nowak. Fala wezbraniowa wciąż mija Płock, ale poziom wody w Wiśle na Mazowszu systematycznie opada.

- Według informacji podawanych o godz. 15 stany alarmowe przekroczone są w Przegalinie o 7 cm, w Gdańskiej Głowie o 2 cm, a w Korzeniewie o 7 cm. W Tczewie poziom Wisły wynosi 813 cm (stan alarmowy to 820 cm). Prognozuje się, że stan wody w tym miejscu może wynieść w niedzielę 850 cm - poinformował rzecznik wojewody pomorskiego.

W kolejnych dniach poziom Wisły powinien tam stopniowo opadać - dodał Nowak.

Alarm powodziowy w Pomorskiem

Podczas powodzi w 2010 r. w Tczewie zanotowano 1041 cm. Teraz sytuacja jest lepsza, jednak alarm powodziowy i tak został ogłoszony. Dotyczy on gmin i powiatów na terenach nadwiślańskich i Gdańska. Ogłoszenie alarmu powodziowego oznacza pełną gotowość wszystkich służb do działania oraz stałe monitorowanie sytuacji na wałach przeciwpowodziowych. Powiatowe Zespoły Zarządzania Kryzysowego pełnić będą całodobowe dyżury. Według ekspertów aktualna sytuacja hydrometeorologiczna nie powinna powodować utrudnień w odpływie wody z Wisły do morza. Przed południem Nowak informował, że Wisła przekroczyła stan ostrzegawczy w Tczewie, Gdańskiej Głowie i Przegalinie. Do stanów alarmowych w tych miejscach brakowało wówczas od 8 do 32 cm. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku nie odebrało żadnych niepokojących zgłoszeń dotyczących stanu wałów i urządzeń przeciwpowodziowych. W związku z sytuacją na Wiśle wojewoda pomorski ogłosił w piątek pogotowie przeciwpowodziowe dla Gdańska oraz powiatów: gdańskiego, kwidzyńskiego, malborskiego, nowodworskiego, tczewskiego i sztumskiego.

Sytuacja hydrologiczna na ujściu Wisły w dn. 24 maja o godz.13.30 (IMGW)IMGW

Do niedzieli wezbranie w Płocku

Fala wezbraniowa na Wiśle jeszcze do niedzieli będzie mijać Płock. Na Mazowszu nie odnotowano zagrożeń związanych przelaniem rzeki przez wały przeciwpowodziowe - jedynie w czwartek strażacy musieli usunąć przeciek zużywając w tym celu 500 metrów geowłókniny i 2 tys. worków z piaskiem.

Z uwagi na bezpieczeństwo osób i mienia jeszcze we wtorek odwołano w Płocku wszystkie imprezy zaplanowane tam do niedzieli nad Wisłą. W związku z tym w sobotę nie odbędzie się Dzień Wisły - impreza plenerowa, której częścią miały być m.in. targ rybny na płockim bulwarze, a na rzece pokazy żeglarskie i ratownictwa wodnego.

Stan wody w Wiśle:

- Borowiczki (najniższa część Płocka): spadek o 52 cm wody i sięga 310 cm (32 cm powyżej stan alarmu)

- przy ujęciu wody dla PKN Orlen (dół rzeki): spadek o 63 cm i sięga 536 cm, tj. stanu ostrzegawczego

- w okolicach Wyszogrodu: spadek 51 cm i sięga 577 cm, (27 cm powyżej stan alarmu)

- Kępie Polskiej: spadek o 63 cm i sięga 536 cm (36 cm powyżej stan alarmu)

Obowiązujący alarm

W związku z sytuacją na rzece obowiązuje do odwołania alarm przeciwpowodziowy w: w Płocku oraz siedmiu okolicznych gminach: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów. Wszędzie nadal patrolowane są wały przeciwpowodziowe.

Sytuacja hydrologiczna od Narwi do Drwęcy w dn.24 maja o godz.13.30 (IMGW)IMGW

Autor: mb,kt//tka / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości