Najnowsze

Akcja "SMOG" na drogach. Policja sprawdza, czy twój samochód zatruwa powietrze

Najnowsze

[object Object]
Rozmowa o smogu z Katarzyną Guzek z Greenpeacetvn24
wideo 2/31

W środę w całym kraju trwa akcja "SMOG". Jej celem jest wytypowanie i wyeliminowanie z ruchu pojazdów, które najbardziej zanieczyszczają powietrze.

W środowej akcji, która rozpoczęła się o godzinie 6 rano, bierze udział około pięć tysięcy policjantów ruchu drogowego w całym kraju.

Jak przekazał we wtorek Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, funkcjonariusze "zwrócą uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem, jednak nadrzędnym celem będzie eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób, na przykład poprzez nadmierne zadymienie, wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego".

"Transport przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza"

Policjanci są wyposażeni w specjalistyczny sprzęt, między innymi w dymomierze i analizatory spalin. Sprawdzają również niesprawności techniczne, w tym wycieki płynów oraz nadmierny hałas.

Kobryś poinformował, że akcja "SMOG" ma również charakter informacyjno-edukacyjny.

- Pamiętajmy, że transport, szczególnie na terenie dużych miast, przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza. Policjanci będą przypominali kierującym, że dający się wszystkim we znaki smog, to również "zasługa" niesprawnych technicznie pojazdów emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności - dodał. Środowa akcja SMOG potrwa do godziny 22.

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowieMaria Samczuk , Adam Ziemienowicz/PAP

Autor: map / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutetrstock

Pozostałe wiadomości