Najnowsze

"Aby ludzie nieco lepiej się odżywiali i nieco więcej się ruszali"

Najnowsze

Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej
Czarno na białymPiramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej

Jak uniknąć nadwagi i chorób? Zachowując zdrowy rozsądek i zdrowo się odżywiając. Choć to, co jest "zdrowe" i powinno się na talerzu pojawić, na przestrzeni ostatnich kilku lat się zmieniło. Brygida Grysiak w magazynie "Czarno na białym" wykazała, z czego wynikała rewolucja i jak zmieniła się powszechnie znana piramida zdrowego żywienia.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Idealny przepis na zdrowe życie ma kształt piramidy, w której próżno szukać słodyczy i białych bułek, a mięsa i mleka jest niewiele. Nie brak natomiast dużych ilości warzyw, owoców oraz.... nowości w postaci aktywności fizycznej.

Błąd z niewiedzy

Jeszcze do niedawna podstawę piramidy tworzyły wyroby zbożowe, takie jak chleb czy makarony, nad którymi plasowały się warzywa. Kolejną warstwą były owoce, za nimi nabiał, a miejsce na szczycie zajmowało mięso - czerwone, białe i pochodzące z wody (ryby, owoce morza).

Jednak z czasem nauka dostarczyła wystarczającej ilości dowodów, że to niewłaściwe ułożenie. Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO) zmodyfikowała zestawienie ponieważ okazało się, że część składników zamiast dodawać zdrowia jest przyczyną wielu chorób i otyłości.

- Popełniliśmy błąd, bo zabrakło wiedzy - stwierdził w imieniu środowiska prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia w rozmowie z reporterką "Czarno na białym" Brygidą Grysiak.

Jaki przekaz płynie z nowej piramidy?

- Chodzi o to, aby ludzie nieco lepiej się odżywiali i nieco więcej się ruszali - podkreśliła Ula Somow, dietetyczka sportowa.

Zmiana od podstaw

Rewolucję widać na pierwszy rzut oka. Zboża zdeklasowały warzywa i owoce, pomiędzy którymi postawiono znak równości i... sport. Aktywność fizyczna oficjalnie została uznana za element niezbędny do bycia zdrowym człowiekiem.

Powód jest prosty: sport powoduje wydzielanie się korzystnych dla zdrowia substancji i ma znaczący wpływ na przemianę materii. Działa podobnie jak cenne składniki pokarmowe, z którymi wchodzi w korzystne dla nas interakcje, skutecznie zapobiega nadwadze i wydłuża życie. Prof. Jarosz zaznaczył, że powinien być uprawiany regularnie, najlepiej przez 30-45 minut dziennie.

Od góry do dołu

Za warzywami, owocami i sportem miejsce zajęły produkty zbożowe, wśród których prym wiodą pełnoziarniste (z tzw. pełnego przemiału). Przedostatnie miejsce zajęły produkty mleczne, a ostatnie - mięso. Eksperci podkreślają jednak, że powinno stanowić najmniejszą część codziennej diety.

Dowiedz się więcej o rewolucji w piramidzie zdrowia

Autor: stella/jap / Źródło: TVN 24 "Czarno na białym"

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości