Najnowsze

85 procent szans na to, że La Nina zimą będzie rządzić pogodą

Najnowsze

[object Object]
Na czym polegają zjawiska La Nina i El NinoNOAA
wideo 2/9

Istnieje 85-procentowe prawdopodobieństwo, że nadchodzącej zimy zjawisko La Nina wpłynie na pogodę na półkuli północnej - informują amerykańscy synoptycy.

Specjaliści z amerykańskiego Centrum Prognozowania Klimatu (agendy Narodowej Służby Pogodowej) na 85 procent oszacowali wpływ zjawiska La Nina na pogodę na półkuli północnej zimą 2020/2021. Wiosną może być to 60 procent. Zdaniem ekspertów zjawisko będzie miało wpływ na temperaturę i opady w całych Stanach Zjednoczonych w ciągu najbliższych miesięcy.

Ostatni raz La Nina pojawiła się w okresie wrzesień-listopad w 2017 roku i trwała do początku 2018 roku.

Czym jest La Nina?

Zjawisko La Nina występuje wtedy, gdy temperatura powierzchni Oceanu Spokojnego w okolicach równika, zwłaszcza u wybrzeży Ameryki Południowej, jest niższa od przeciętnej. Przyczynia się do tego wzmożona aktywność pasatów - wiatrów stałych - w tej części świata. Wydobywają one chłodne wody głębinowe na powierzchnię oceanu.

Zależność między oceanem a atmosferą oddziałuje na położenie prądu strumieniowego (ang. jet stream), przez co wpływa na pogodę na świecie. La Nina wzmaga napływ zimnego powietrza znad Kanady do Stanów Zjednoczonych, co powoduje ochłodzenie zim w tym regionie. Przyczynia się też między innymi do wystąpienia w Indiach silniejszych monsunowych opadów deszczu.

La Nina może też wpływać na pogodę w Europie, ale z uwagi na dużą odległość od Pacyfiku, najtrudniej jest przewidzieć te zależności. To odwrotne zjawisko do El Nino, podczas którego Pacyfik jest cieplejszy, a pasaty zanikają.

Odchylenie temperatury wód powierzchniowych Pacyfiku w ostatnim tygodniu września od normy z wielolecia 1981-2010 (CPC)CPC

Autor: anw / Źródło: Reuters, CPC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości