Najnowsze

83 rannych w trzęsieniu ziemi w Peru

Najnowsze

W 2007 roku Ica w wyniku trzęsienia ziemi ucierpiała jeszcze bardziej

Wskutek trzęsienia ziemi o sile 6,7, które nawiedziło w piątek centralną część wybrzeża Peru, 83 osoby zostały ranne. Zanotowano też szereg wstrząsów wtórnych o sile 6 stopni w skali Richtera. W sobotę ziemia zatrzęsła się w Ekwadorze.

Wstrząsy najsilniej odczuwalne były w regionie Ica. W mieście o tej samej nazwie oraz w jego okolicach zawaliły się 34 domy. Oprócz tego popękało kilka budynków użyteczności publicznej. To właśnie stamtąd pochodzą wszyscy odnotowani ranni.

Znajdujące się nieopodal epicentrum kopalnie, należące do firmy Southern Copper, poinformowały, że z powodu wstrząsu nie przerwano wydobycia metali.

Głuche telefony i brak prądu

Mieszkańcy Ica i Nazca oraz kilku innych miast na wybrzeżu Oceanu Spokojnego w środkowym i południowym Peru, między innymi w stolicy, Limie, pozostali przez kilka godzin bez łączności telefonicznej. Były również przerwy w dostawie prądu.

Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się pod dnem oceanu, o 117 km od Iki.

Cztery lata temu, w 2007 roku, Ica ucierpiała wskutek jeszcze silniejszego trzęsienia ziemi. Zginęło wtedy ponad 500 mieszkańców miasta i okolic.

Trzęsienie ziemi w Ekwadorze

W sobotę trzęsienie o sile 4 st. w skali Richtera odczuli silnie mieszkańcy stolicy Ekwadoru, Quito. Popękały ściany niektórych domów, powstały osuwiska ziemne, ale nie zanotowano ofiar wśród ludzi.

Epicentrum znajdowało się niedaleko Quito, na głębokości zaledwie 3 kilometrów.

Autor: usa//ŁUD / Źródło: PAP, Reuters TV

Pozostałe wiadomości