808 pługosolarek walczy ze śniegiem

Kamery TVN24 na drogach Warszawy (TVN24)
Kamery TVN24 na drogach Warszawy (TVN24)
Kamery TVN24 na drogach Warszawy (TVN24)

Utrudnienia w postaci opadów śniegu oraz deszczu ze śniegiem występują lokalnie na obszarze całego kraju z wyjątkiem województwa lubelskiego. Na drogach całej Polski pracuje 808 jednostek sprzętu odśnieżającego.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, aktualnie wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Jazdę samochodem utrudnia jednak wciąż padający śnieg i śnieg z deszczem.

Najgorzej jest na drogach województw warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, oraz w południowej częsci opolskiego i małopolskiego.

Spore utrudnienia są też w województwie łódzkim z wyłączeniem drogi krajowej nr 8 na odcinku Piotrków Trybunalski - Wieluń i drogi krajowej nr 1 na odcinku Piotrków Trybunalski – Radomsko.

W Wielkopolsce trudne warunki do jazdy są na drodze krajowej nr 12 i 25 w okolicach miasta Kalisz i na drodze krajowej nr 11 na odcinku Ostrów Wielkopolski - Płaszew.

W województwie śląskim utrudnienia są w okolicy Częstochowy i w południowej części województwa, a w lubelskim na drodze krajowej nr 74 na odcinku Janów Lubelski-Hrubieszów.

W województwie mazowieckim trudne warunki do jazdy napotkają kierowcy na drodze krajowej nr 17 na odcinku Warszawa - granica południowa województwa, droga krajowa 50 na odcinku Mińsk Mazowiecki - Mszczonów, na drodze krajowej 48 na odcinku Białobrzegi - Kozienice.

Śnieg na drogach Łodzi i Wrocławia (TVN24)
Śnieg na drogach Łodzi i Wrocławia (TVN24)

"Dla nas zima trwa od 15 października"

Na ulice Warszawy w czwartek rano wyjechało 170 pługosolarek i piaskarek. Kamery TVN24 towarzyszą pracownikom Zarządu Oczyszczania Miasta w odśnieżaniu.

- Służby oczyszczania miasta pracują w całodobowej gotowości przez całą zimę, a ta dla nas trwa od 15 października. Wyjechaliśmy o godzinie 05:00. Akcja będzie trwała do 08:00. Priorytetowe są te drogi, po których jeżdzą autobusy komunikacji miejskiej - wyjaśnia Iwona Fryczyńska, rzecznik prasowy Zarządu Oczyszczania Miasta.

Warszawa w gotowości

Po tym, jak pługosolarki wrócą do bazy, rozpocznie się kontrola i dalsza obserwacja stanu nawierzchni. Służby w Warszawie dysponują danymi pogodowymi z instytutów meteorologicznych i korzystają ze stacji meteorologicznych wczesnego ostrzegania przed gołoledzią.

- Co 10 minut wysyłają one dane z różnych punktów w stolicy. Otrzymujemy informacje, jakiego rodzaju zjawiska występują na jezdni - mówi Fryczyńska.

Warunki drogowe są bardzo trudne. Na ulicach leży mokry śnieg, który powoduje, że koła się ślizgają.

System odśnieżania w Warszawie (TVN24)
System odśnieżania w Warszawie (TVN24)

Warunki drogowe w ciągu dnia

W dzień nie będzie lepiej. Na wschodzie Polski będzie padać śnieg, a na pozostałym terenie kraju - śnieg przechodzący w deszcz. Najsilniejsze opady spodziewane są na wschodzie i na południu.

Nie poprawi się widzialność - także w ciągu dnia mogą ją ograniczać zawieje spowodowane silnym wiatrem, dochodzącym do 60 km na godzinę.

Prognoza pogody TVN Meteo dla kierowców na dzień, 19.01
Prognoza pogody TVN Meteo dla kierowców na dzień, 19.01

Autor: mm/ms / Źródło: TVN Meteo, TVN24

Pozostałe wiadomości