Najnowsze

80 proc. domów nie nadaje się do zamieszkania

Najnowsze


Wstrząsy, które wystąpiły w środę we Włoszech, spowodowały liczne zniszczenia. Najwięcej szkód zanotowano w regionie Marche, w którym znajdowało się epicentrum. W miejscowości Ussita około 80 procent domów nie nadaje się do zamieszkania.

Po trzęsieniu ziemi w regionie Marche ponad 4 tys. osób nie ma dachu nad głową. Nowy bilans podały w czwartek lokalne władze. Wcześniej informowano o około 2-3 tysiącach ludzi, którzy wymagają pomocy.

W rezultacie dwóch silnych wstrząsów, których epicentrum znajdowało się koło miasta Macerata, dwie osoby zostały ranne, ale nikt nie zginął.

Uchroniły ich pierwsze wstrząsy

Mieszkańcy wielu miejscowości mówią, że przed skutkami drugiego, silniejszego wstrząsu o magnitudzie 5,9 uratował ich pierwszy, słabszy, po którym wcześniej opuścili swoje domy. Mocny wstrząs zastał ich, gdy już koczowali na ulicach.

- Sytuacja jest dramatyczna, tylko cud sprawił, że nie ma zabitych, ani ciężko rannych, ale szkody są ogromne - powiedział Angelo Sciapichetti z władz regionu Marche, które przygotowują miejsca noclegowe dla mieszkańców najbardziej zniszczonych miejscowości. Największe szkody odnotowano w miastach: Tolentino, Pievebovigliana, Pieve Torina, Visso, Ussita, Camerino i Castel Sant'Angelo sul Nera.

Wiele domów nie do zamieszkania

Marco Rinaldi, burmistrz miejscowości Ussita powiedział, że około 80 procent znajdujących się tam domów nie nadaje się już do mieszkania. Nie do użytku jest także prowizoryczna siedziba magistratu, do której wraz z urzędnikami przeniósł się po poprzednim trzęsieniu ziemi 24 sierpnia, gdy gmach urzędu został zniszczony.

- Teraz przenieśliśmy się do namiotu - powiedział burmistrz mediom.

W miasteczku Amatrice, zniszczonym w kataklizmie przed dwoma miesiącami, doszło do dalszych szkód w już uszkodzonych, pustych budynkach. Runął także gmach, który wytrzymał sierpniowy wstrząs.

Premier Włoch Matteo Renzi podczas wizyty w rejonie zniszczeń poinformował, że rząd wyasygnował 40 milionów euro na pierwszą pomoc.

Od środy w centralnej części kraju zanotowano ponad 260 wstrząsów wtórnych, w tym kilka o magnitudzie powyżej 4.

Autor: zupi/map / Źródło: TVN Meteo