Najnowsze

63 "czarne punkty" na dzikich plażach

Najnowsze

"Czarne punkty wodne" na Mazowszu

Na plażach, gdzie dochodziło na Mazowszu do największej liczby utonięć, staną w lipcu kolejne "czarne punkty wodne". To kontynuacja rozpoczętej w 2009 r. akcji oznaczania niebezpiecznych miejsc nad wodą. W sumie oznakowane jako "czarny punkt" będą 63 dzikie plaże.

Z obserwacji policji wynika, że tam gdzie pojawiły się tablice, liczba utonięć zdecydowanie się zmniejszyła - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ W TVNWARSZAWA.PL

Najwięcej utonięć jest na Mazowszu W 2009 roku na dzikich plażach w woj. mazowieckim ustawiono 40 tablic, część z nich uległa jednak zniszczeniu, w związku z tym samorząd województwa zakupił 44 nowe tablice. Jak powiedział marszałek województwa Adam Struzik, w roku ubiegłym w całym kraju zanotowano 369 utonięć, w tym jedną trzecią - 108 - na Mazowszu. - Do największej liczby utonięć dochodzi na dzikich, nieoznakowanych kąpieliskach - powiedział Struzik. Zastępca komendanta stołecznego policji Tadeusz Bereda poinformował, że w tym roku na Mazowszu doszło do 34 utonięć, w tym w Warszawie - było ich sześć. Z policyjnych statystyk wynika, że blisko połowa utonięć ma miejsce na terenach niestrzeżonych, a nie zabronionych. Dlatego oznakowane zostaną te miejsca, gdzie dochodzi do największej liczby utonięć.

Tu staną tablice

W Warszawie czarne punkty wodne to glinianki przy ul. Połczyńskiej, Jeziorko Szczęśliwickie, Jeziorko Kamionkowskie w Parku Skaryszewskim, Jeziorko Balaton przy ul. Abrahama, Jeziorko Goławskie przy Al. Stanów Zjednoczonych, zbiornik przy ul. Stężyckiej, plaża Rusałka nad Wisłą, zbiornik przy ul. Dudziarskiej. Na ustawianych czarnych tablicach będzie widniał żółty napis: "Czarny punkt wodny".

ZOBACZ MAPĘ "CZARNYCH PUNKTÓW WODNYCH" W WARSZAWIE Ponadto takie czarne punkty znajdują się m.in. w Wildze, Maciejowicach, Grójcu, Kozienicach, Wieliszewie, Solcu nad Wisłą, Starej Kornicy, Sarnakach, Różanie, Szelkowie, Makowie Mazowieckim, Rzewnie, Nowym Dworze Mazowieckim, Ostrołęce, Wąsewie, Małkini Górnej, Kołbieli, Łącku, Słubicach, Bodzanowie, Raciążu i Pułtusku.

ZOBACZ MAPĘ "CZARNYCH PUNKTÓW WODNYCH" NA MAZOWSZU Trzeźwo skacz do wody

Tylko od początku kwietnia w całej Polsce utonęły 164 osoby. W czerwcu - 75. Jak podkreślają policjanci, nadal najczęstszymi przyczynami tych tragedii jest alkohol i przecenianie swoich możliwości.

Autor: mm/ms / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości