Najnowsze

60-letni okręt zatopiony w morzu. Będzie atrakcją dla płetwonurków

Najnowsze

Okręt stanie się atrakcją dla płetwonurków
tvn24Okręt stanie się atrakcją dla płetwonurków

Dawny okręt jugosłowiańskiej marynarki spoczął na dnie Adriatyku. To jego szansa na "życie po życiu". 60-letnia jednostka ma się stać atrakcją turystyczną i przyciągać w te strony płetwonurków.

Projekt zatopienia okrętu, po pięciu latach planowania, zrealizował jego obecny właściciel, Chorwat Arsen Brajkovic. Mieszkaniec miasta Pula, położonego na północy Chorwacji, kupił Visa w 2002 roku w Czarnogórze. Zamożny obieżyświat początkowo chciał uczynić z 60-letniego okrętu rekreacyjny jacht, jednak szybko zmienił zdanie. Zniechęcił go słaby potencjał miejscowej branży stoczniowej, dla której taka przeróbka 85-metrowej jednostki byłaby w praktyce niewykonalna.

- Byłoby miło wykorzystywać Vis jako jacht, ale zdałem sobie sprawę, że ani nie dam rady tego zrobić w Chorwacji, ani nikt by tego nie chciał. Trudno było żyć z tą myślą - mówi Brajkovic.

Chorwat wpadł na inny pomysł. Postanowił zatopić okręt i uczynić z niego atrakcję, mogącą przyciągnąć turystów.

Stał się częścią historii

- Ta łódź wciąż tu jest i będzie częścią historii, na kolejne 100-150 lat. Ten projekt ma swoją wartość, również dla okolicznych mieszkańców - podkreśla Brajkovic.

Z "drugiego życia" okrętu zadowolone są zarówno osoby, które kiedyś służyły w jego załodze, jak i płetwonurkowie.

- Cieszę się, że okręt zatonął w taki sposób, bez ofiar i bez szkód materialnych. On po prostu zmienia swoją funkcję. Nurkowie go pokochają - uważa Zdenko Simicic, wiceadmirał dawnej jugosłowiańskiej Marynarki Wojennej i były kapitan łodzi.

- Jesteśmy szczęśliwi. Mamy nowe miejsce do nurkowania. Myślę, że większość europejskich płetwonurków będzie chciała tu nurkować - zauważa Aldo Vrbanac, płetwonurek.

Autor: zupi//rzw / Źródło: 9news.com.au, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości