Najnowsze

4,5 tys. rozjechanych koali. Australia mówi dość

Najnowsze

Ten miś może zginąć pod kołami samochodu

Zaostrzenie przepisów ruchu drogowego i budowa specjalnych tuneli dla koali ma zapobiec wymieraniu gatunku będącego symbolem Australii - wynika z raportu przedstawionego w czwartek przez członków jednej z komisji australijskiego Senatu. Zwierzęta najczęściej giną pod kołami samochodów. Taką śmierć poniosło już ponad 4,5 tys. misiów.

Dokument zawiera zalecenia dla lokalnych władz, aby zwiększyły ograniczenia prędkości na obszarach występowania torbaczy, zainstalowały ogrodzenia wzdłuż głównych dróg oraz zbudowały tunele i mosty, które umożliwiłyby misiom bezpieczne przejście na drugą stronę.

Koala pod ochroną - hańba - Komitet z zadowoleniem może stwierdzić, że misie koala na razie nie kwalifikują się do wpisania na listę gatunków zagrożonych. Zdaniem komitetu umieszczenie tego symbolu Australii na liście byłoby narodową hańbą - powiedział przewodniczący komisji, senator Doug Cameron.

Takie znaki drogowe znajdziecie w Australii/sxc.hu

Misie giną pod kołami Nie wiadomo dokładnie, ile tych torbaczy żyje obecnie na wolności, ponieważ szacunki ekspertów są bardzo rozbieżne i wynoszą od 43 tys. do 300 tys. osobników. Jednak w ostatnim czasie liczba tych zwierząt prawdopodobnie zaczęła powoli spadać. Wypadki drogowe są drugą, po wycinaniu drzew eukaliptusowych, przyczyną ich wymierania.

Władze północno-wschodniego stanu Queensland poinformowały, że w latach 1997-2009 na skutek zderzenia z samochodem zginęło ponad 4,5 tys. misiów koala.

Autor: mm//ŁUD / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości