Najnowsze

45 st. C w Hiszpanii. Fala upałów również w Portugalii

Najnowsze


W Hiszpanii temperatura powietrza w cieniu sięga 45 st. C, a w Portugalii 42 st. C. Meteorolodzy ostrzegają przed groźnymi dla zdrowia upałami i przed zagrożeniem pożarami.

Na Półwyspie Iberyjskim od kilku dni trwa fala wielkich upałów. Jej kulminacja przypadła na niedzielę 3 lipca. Wtedy na termometrach w Kordobie w cieniu odnotowano 45 st. C. Wyjątkowo gorąco tego dnia było szczególnie w centrum i na południu Hiszpanii. W Meridzie i Granadzie temperatura powietrza wyniosła 42 st. C. Ponad 40 stopni było również w Portugalii. Na wybrzeżu najcieplej było w Almerii (37 st. C). Taką samą temperaturę zmierzono w Madrycie. Przyczyną gorącej pogody jest powietrze, które dotarło tu z Afryki. Meteorolodzy prognozują podobnie upalną pogodę co najmniej do końca tygodnia.

Maksymalna temperatura powietrza w Hiszpanii i Portugalii 3 lipca 2016 rokuTVN Meteo

Odetchnienie od skwaru

Według Hiszpańskiej narodowej agencji meteorologicznej AEMET od poniedziałku w Hiszpanii i Portugalii nieznacznie się ochłodziło, ponieważ temperatura nie przekraczała już nigdzie 38 st. C. Taka pogoda ma się jeszcze utrzymać przez kilka najbliższych dni, ale prawdopodobnie wielkie upały jeszcze wrócą do Hiszpanii i Portugalii.

Żółty alert przed Afrykańskim powietrzem

We wtorek w niektórych regionach kraju AEMET podtrzymuje, wydane kilka dni temu, alerty pogodowe. Żółte ostrzeżenie alarmuje przed skwarem, które zagraża życiu.

Za falę upałów na Półwyspie Iberyjskim odpowiadają gorące zwrotnikowe masy powietrza, które napływają znad Afryki.

Fontanny, ryzyko pożarów

Mieszkańcy Hiszpanii i wypoczywający tam turyści szukają sposobów, żeby się ochłodzić. Dzieci chętnie wskakują do miejskich fontann, a dorośli się wachlują. Wypoczywający nie bacząc na skwar, przesiadują na plażach i łapią promienie słońca.

Wysoka temperatura powietrza, słoneczna aura i suche powietrze sprzyja powstawaniu pożarów lasów. Na terenach zalesionych obowiązuje wysoki stopień zagrożenia pożarowego.

Autor: AD/tw / Źródło: wetteronline.de,aljazeera.com, en.tutiempo.net

Pozostałe wiadomości