Najnowsze

45 osób nie żyje po największych opadach od 10 lat

Najnowsze


Irańskie władze w sobotę poinformowały, że w wyniku powodzi zginęło co najmniej 45 osób. Ponieważ deszcz nie ustanie, rząd planuje ewakuacje kolejnych terenów, którym grozi zalanie.

W tym tygodniu północ i południe Iranu nawiedziły potężne opady deszczu. Saeid Namaki, minister zdrowia, przekazał mediom, że były największe od 10 lat. W wyniku powodzi zginęło co najmniej 45 osób.

Niestety deszcz będzie padał dalej. W zachodnich i południowo-zachodnich regionach kraju w kolejnych dniach spodziewane są gwałtowne burze.

Konieczne ewakuacje

Jak poinformował w państwowej telewizji Gholamreza Shariati, gubernator prowincji Chuzestan, mieszkańcy około 56 wiosek w pobliżu rzek Dez i Karche będą musieli zostać ewakuowani. Ze względu na zapowiadane kolejne opady deszczu lokalne władze są zmuszone do otworzenia dwóch tam na rzekach.

- Niektórzy mieszkańcy się opierają, obawiają się o swoje bydło, bo doświadczyli już podobnych ewakuacji w przeszłości - powiedział Shariati.

Minister energii Reza Ardakanian, który zarządza zasobami wodnymi kraju powiedział, że przedstawiciele lokalnych władz pracują cały czas nad tym, by kontrolować sytuację i minimalizować skutki powodzi. Władze państwowe poinformowały, że mieszkańcy będą mogli domagać się finansowej rekompensaty za poniesione straty.

Autor: dd/map / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości