Najnowsze

400 tys. dzieci skazanych na śmierć głodową

Najnowsze


W Somalii ponad 400 tysięcy dzieci może umrzeć śmiercią głodową, jeśli świat nie przyjdzie z pomocą. Organizacje humanitarne biją na alarm. Nie widziano takiej niszczycielskiej suszy w Somalii, Etiopii i w Kenii od dziesięcioleci.

Wielka Brytania już zobowiązała się przeznaczyć na ten cel 130 milionów dolarów. - Oprócz tego brytyjski rząd ma przedsięwziąć dodatkowe środki - zapewniał Andrew Mitchell sekretarz Ministerstwa Rozwoju Międzynarodowego w Wielkiej Brytanii.

Japonia na pomoc głodującym przeznaczyła 600 tysięcy dolarów, które w najbliższych dniach przekaże ONZ. Pieniądze powędrują do obozu dla uchodźców w północnej Kenii, Daadab. Aktualnie mieszka w nim ponad 440 tysięcy Somalijczyków, którzy uciekli przed głodem.

Somalię trawi głód i wojna domowa

Od obalenia rządu Mohameda Siad-Barre w 1991 roku w Somalii trwa woja domowa pomiędzy klanami. Próba przywrócenia pokoju przez wojska ONZ nie przyniosła rezultatu. W porównaniu z całkowicie rozbitym południem, sytuacja na północy kraju jest względnie stabilna.

Somalia jest jednym z najbardziej skorumpowanych krajów świata. Pomoc humanitarna, zwłaszcza żywność, przeznaczona dla ofiar głodu jest często kradziona i sprzedawana z ogromnym zyskiem.

Knwoje z pomocą humanitarną pod ochroną

- Chcę powiedzieć społeczności międzynarodowej, że mamy zero tolerancji dla kogokolwiek, kto kradnie pomoc żywnościową dla Somalii – zapowiedział premier Somalii, Abdiweli Mohammed Ali.

W sobotę premier ogłosił utworzenie specjalnych oddziałów, które będą ochraniały konwoje z pomocą humanitarną dla ludzi dotkniętych podwójną plagą suszy i głodu. Oddziały złożone będą z 300 wyszkolonych mężczyzn, wybranych przez siły pokojowe Unii Afrykańskiej. Będą pełniły dwie funkcje. Po pierwsze będą chronić konwoje przewożące żywność, po drugie pomogą w stabilizacji sytuacji w mieście, a tym samym zwalczać będą szabrownictwo i bandytyzm.

Jeszcze kilka dni temu Mogadiszu było częściowo opanowane przez grupę ekstremistów Al-Szebab, jednak w większości wycofała się z miasta. Pozwala to na zwiększenie pomocy w stolicy.

Polska też pomaga

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekaże 2,5 miliona na pomoc humanitarną dla Libii i Somalii. Środki pochodzą z rezerwy budżetowej.

- Polska aktywnie włącza się w międzynarodowe wysiłki, mające na celu niesienie pomocy humanitarnej dla najbardziej potrzebujących - podkreślono w komunikacie resortu. Na pomoc dla ludności cierpiącej wskutek klęski głodu w Afryce Wschodniej przekazane zostanie 1,5 miliona złotych. Milion tej kwoty za pośrednictwem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, otrzymają potrzebujący Somalijczycy, a pół miliona będzie stanowić dofinansowanie działań humanitarnych polskich organizacji. Pozostała kwota w wysokości 1 mln zł trafi na pomoc humanitarną dla Libii.

Autor: usa//aq / Źródło: reuters, pap

Pozostałe wiadomości