37 st. C, a nawet goręcej


W Rio de Janeiro trwa karnawałowe szaleństwo. Pogoda będzie sprzyjać kolejnym dniom zabawy w rytmie samby. Uczestnicy i obserwatorzy barwnych pochodów odczują temperaturę na poziomie 37 st. C, ale roznegliżowane tancerki na pewno jeszcze ją "podkręcą".

Do tego najsłynniejszego karnawału na świecie przez cały rok przygotowywały się setki tysięcy Brazylijczyków. W sobotę i niedzielę na sambodromie - specjalnie zbudowanej promenadzie o długości 700 m, z trybunami dla publiczności po obu stronach - odbędzie się parada trzynastu najsłynniejszych szkół samby. Każda liczy po 3 500 tancerek i tancerzy. Wszystkich w barwnych, skąpych kostiumach.

Przy takim wkładzie i zaangażowaniu ważna jest pogoda.

Ani kropli deszczu

A ta będzie sprzyjać misternie ubranym i wdzięcznie pomalowanym tancerkom. Przez wszystkie dni karnawału nie spadnie ani jedna kropla deszczu. Na niebie dominować będzie słońce. Nawet w nocy niebo pozostanie bezchmurne, dając świetną okazję do oglądania sztucznych ogni.

W ciągu dnia turystom przydadzą się kremy z filtrem i dużo wody mineralnej. W sobotę, w najcieplejszym momencie dnia temperatura wyniesie 31 st. C, a odczuwalna sięgnie 37 st. C. Widok latynoskich piękności ubranych w skąpe stroje z pewnością dodatkowo podgrzeje atmosferę, chociaż w Rio obowiązuje reguła, że choćby najbardziej zwiewny i zmysłowy strój tancerki nie może trwale odsłaniać wszystkich jej wdzięków.

Szaleństwo nocy przy 23 st. C

W nocy z soboty na niedzielę, kiedy karnawałowe szaleństwo osiągnie apogeum, temperatura ma wynieść 23 kreski powyżej zera. Zrobi się bardzo wilgotno, wilgotność względna wyniesie nawet 60 proc. Padać jednak nie będzie.

Temperatura coraz wyższa

W kolejnych dniach karnawału będzie jeszcze cieplej. W niedzielę temperatura maksymalna wyniesie 32 st. C, a w poniedziałek i wtorek nawet 33 kreski powyżej zera. Nadal będzie sucho i bezchmurnie.

620 mln dol w 5 dni

Karnawał w Rio de Janeiro rozpoczął się w piątek 17 lutego, potrwa do Środy Popielcowej 22 lutego. Obejrzy go 850 tys. turystów, w tym ćwierć miliona cudzoziemców.

Zajmą 90 proc. miejsc w niezliczonych hotelach miasta. 90 000 osób, które przypłynęły wycieczkowcami i transatlantykami, przenocuje na statkach. Łącznie zostawią w mieście 620 mln dolarów.

Autor: mm / Źródło: TVN Meteo,accuweather.com, PAP

Pozostałe wiadomości