Najnowsze

Najnowsze

W poniedziałek na polskich wodach niewiele będzie miejsc, w których obejdzie się bez deszczu. Przejaśni się za to na pełnym morzu. Przed pływającymi po greckich akwenach kolejny piękny dzień. W Chorwacji powody do zadowolenia będą mieli tylko przebywający w pobliżu Zadaru.

Ostatni tydzień lipca będzie jeszcze deszczowy, ale najgorsze jednak już za nami. Pierwsze dni sierpnia będą wręcz upalne. Wszyscy, którzy zaplanowali wówczas urlop, już mogą cieszyć się z nadchodzącej dobrej pogody. Początek porządnego, polskiego lata tuż-tuż.

W niedzielę wydano ostrzeżenia hydrologiczne dla pięciu województw Polski zachodniej i południowo-zachodniej. Tylko lokalnie rzeki pozostaną powyżej stanów alarmowych, większość utrzyma się w strefie stanów wysokich.

Ostatnio aura nie zachwyca - ciągle pada, jest buro i ponuro. Czasem jednak kapryśne lato pozwala słońcu wychynąć zza chmur. Momenty przypominające, jak piękna może być ta pora roku w Polsce, uchwycił na zdjęciach @Stanisław.

Na południu kraju, wschodzie i w centrum wzrosło zachmurzenie. I zmianie uległy tym samym warunki biometeorologiczne. Zachmurzenie wpływa bowiem na usłonecznienie. Zarówno jedno, jak i drugie wpływa na stan psychiczny człowieka.

Znane są już szkody jakie wyrządziła nawałnica, która 14 lipca przeszła nad lasami państwowymi w województwach mazowieckim i łódzkim. Leśnicy będą musieli usunąć tam połamane drzewa o masie ok. 30 tysięcy metrów sześciennych. Największe straty odnotowano w Nadleśnictwie Opoczno.

Pasażerowie odlatujący z lotniska Chopina coraz chętniej sami chcą się odprawiać, korzystając m.in. z internetu czy z samoobsługowych kiosków, zamiast stać w kolejce do tradycyjnych stanowisk odpraw. Nowe rozwiązania popularne są szczególnie w sezonie wakacyjnym.

Ranek i południe w Polsce na przeważającym obszarze kraju słoneczne, oprócz południa i południowego-wschodu, gdzie przybywa chmur. W Warszawie nareszcie słonecznie i od razu poprawiły się warunki biometeorologiczne.

Tropikalna burza o imieniu Bret unosiła się w lipcu nad Oceanem Atlantyckim, na wschód od Florydy. Specjalny skaner optyczno-mechaniczny MODIS umiejscowiony na satelicie NASA uchwycił naturale barwy środowiska, w którym przebywał huragan.

Kanadyjscy konstruktorzy pracują nad projektem toalety, w której nie potrzeba wody ani prądu. Grant na jej budowę, w wysokości trzech milionów dolarów, przyznała fundacja Billa i Melindy Gatesów, a konkuruje o niego osiem zespołów.

Lipiec nad morzem nie rozpieszcza turystów pogodą, ale ciekawymi zjawiskami meteorologicznymi już tak. Reporter 24, spacerując po plaży w okolicach Jastarni i Juraty, zauważył na Bałtyku niespotykany układ chmur, przypominający trąby powietrzne.

Od piątku Pakistańczycy stawiają czoła intensywnym opadom deszczu, które nawiedziły kraj. Obywatele tego położonego nad Morzem Arabskim państwa zmagają się nie tylko z powodziami, lecz także z sięgającymi niemal 50 st. C upałami.

Będzie grzmiało, padało, wiało. Wszystko to jednak będzie nam serwowane w znacznie mniejszym natężeniu, niż w ostatnich kilku dniach. Fala burz, deszczy i nawałnic już za nami.

Seria burz nawiedziła w nocy z piątku na sobotę część stanu Illinois - przede wszystkim Chicago i jego przedmieścia. Zamknięte drogi, odwołane loty i awarie prądu to skutki nawałnicy, która przeszła nad tym regionem zaraz po śmiercionośnej fali upałów.

W niedzielę wilki morskie przebywające na wodach zachodniej części polskiego Wybrzeża nie będą miały na co narzekać. Powodów do zadowolenia zabraknie natomiast tym, którzy wybrali wody w okolicach Trójmiasta i na wschód od niego, a także najdalej wysunięte na południe polskie jeziora.

W zachodniej części Wybrzeża nie będzie upalnie, ale turyści nie będą mieli na co narzekać - przed nimi słoneczna niedziela. W okolicach Wybrzeża Gdańskiego i na wschód od niego popada. Na plażach Europy powinniśmy spodziewać się nawet 38 st. C.

W ciągu najbliższej doby sytuacja baryczna nad Europą zasadniczo się nie zmieni. Polska nadal pozostanie w zasięgu niżu znad południowej Skandynawii.

Poziom rzek, które wezbrały w północnych Czechach, stopniowo opada. Służby meteorologiczne odwołały w sobotę alarm przeciwpowodziowy dla całego kraju. Niebezpiecznie może być już tylko na Orlicy.