Najnowsze

Najnowsze

Kokosy i słońce wkrótce zapewnią całą niezbędną energię elektryczną grupie wysp Tokelau na południowym Pacyfiku. Do sprawnego działania mieszkańcy będą używać... 200 orzechów dziennie. Takich ekologicznych wysp jest więcej.

Do 98 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych niedzielnego trzęsienia ziemi na północy Indii, w Nepalu i Tybecie - poinformowały w środę władze. Trwa ewakuacja rannych z trudno dostępnych regionów w Himalajach. Wstrząsy odczuwalne były nawet w indyjskiej stolicy Delhi.

Słonie na Sumatrze przegrywają w starciu z ludźmi. Rolnicy wycinają coraz większe powierzchnie lasów, co pozbawia zwierzęta ich własnego ekosystemu. W rezultacie słonie wkraczają na pola uprawne i traktowane są jak szkodniki.

Wygląda na to, że Wyż Azorski sięgnie klinem po Europę Środkową, a w owym klinie powstanie kolejny, nieco słabszy wyż. I tenże zagwarantuje nam dobrą, stabilną pogodę, bez opadów deszczu i innych niekorzystnych zjawisk.

Co najmniej 70 osób poniosło śmierć, ponad 30 uznano za zaginione, a ok. 1,2 miliona ewakuowano z powodu ulewnych deszczy padających od tygodnia w kilku prowincjach Chin.

Bałtyk swoją atrakcyjnością zachwyca nie tylko w sezonie. W końcówce lata również możemy cieszyć się pięknem zachodzącego słońca, na plaży spotkać zakochane pary, a przy brzegu zobaczyć fokę. Uroki prawie jesiennego morza uchwycili Reporterzy 24.

Europę Północną i Bałkany obejmują układy niżowe. Pozostałą część kontynentu zalegają wyże z centrami nad Atlantykiem, Austrią i Ukrainą. Polska jest pod wpływem pogodnego klina wyżowego.

Reporterzy 24 uwieczniają ostatnie dni lata. Na Kontakt Meteo napływają zachwycające feerią barw zdjęcia roślin, które wcale nie wyglądają, jakby brakowało im słońca.

Polskie Wybrzeże w środę będzie sprzyjać wszystkim tym, którzy zamiast się wylegiwać, wolą odbywać niespieszne spacery opustoszałymi plażami. Nad Bałtykiem nie będzie padać, a temperatura utrzyma się na poziomie 18-19 st. Celsjusza.

Informacje dotyczące pogody przekazywane są nam z pokolenia na pokolenie. Jednak nie wszystkie są prawdziwe. Najnowsze badania naukowe pozwalają walczyć z mitami , ale też potwierdzają ludowe prawdy.

El Niño, zespół pasatów który powoduje powstanie m.in. huraganów i wpływa na pogodę na całym świecie, istniał już dziesiątki milionów lat temu - dowodzą ostatnie ustalenia naukowców. Część meteorologów obawia się, że globalne ocieplenie zatrzyma go z nami na stałe. Tak jednak być nie musi, czego dowód noszą skamieniałe małże sprzed 60 mln lat.

- Planeta Uran zbliża się do opozycji ze Słońcem, więc właśnie teraz najłatwiej dostrzec ją na niebie - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Słońce, Ziemia i Uran ustawią się w jednej linii dokładnie 27 września, ale już teraz warto zacząć przygotowania do obserwacji. Potem równie dobra okazja trafi się za rok.

W sobotę odbędzie się zbiórka pieniędzy przeznaczonych na budowę konstrukcji zabezpieczającej przed przewróceniem się Bartka, najsłynniejszego polskiego dębu. Inauguracja akcji odbędzie się podczas imprezy 1011 urodzin pomnika przyrody.

O szarym pogromcy rudej wiewiórki mieszkającej w Polsce, słyszymy nie od dziś. Amerykańskie krewniaki są większe i silniejsze, a do tego błyskawicznie przystosowują się do nowych warunków środowiska. Film prezentujący okaz tego gatunku zamieściła Reporterka 24, kasiewusa.

Helikoptery ratunkowe poleciały w Himalaje na poszukiwanie ludzi, którzy ucierpieli w niedzielnym trzęsieniu ziemi. W Indiach, Nepalu i Tybecie zginęły w sumie 82 osoby. Większość ofiar znaleziono w okolicach epicentrum trzęsienia ziemi, w turystycznie popularnym stanie Indii, Sikkim.