Najnowsze

Najnowsze

Pisząc czy mówiąc o deszczu musimy określić jego miarę. I tu niejednokrotnie odbiorcy informacji mają problem, nie rozumiejąc o co chodzi z tymi milimetrami i litrami.

Prawie 600 dzieci z trzech dotkniętych przez nawałnice powiatów regionu radomskiego, skorzysta z letniego wypoczynku sfinansowanego w całości przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Pierwsza grupa dzieci wyjedzie w niedzielę.

Zapraszamy na wyjątkową wędrówkę po świecie z wielokrotnym Mistrzem Szybownictwa Polski, Europy i Świata, Sebastianem Kawą. Specjalnie dla czytelników tvnmeteo.pl pilot opisuje tajemnice przyrody i podniebnego sportu. Przeczytaj jego relację z podróży szybowcem do Patagonii i RPA:

Woda u wybrzeży Nowej Fundlandii przybrała kolor turkusowy. Czy to wyciek groźnych substancji chemicznych z przepływających tamtędy statków handlowych? Nie. To po prostu kwitnący fitoplankton. Zdjęcia tego widowiska, możemy zobaczyć dzięki satelitom NASA.

31 osób zabitych, 72 zaginionych i pół miliona poszkodowanych - to dopiero wstępny bilans po przejściu burzowego frontu atmosferycznego nad północno-wschodnimi Filipinami. Silny wiatr i deszcze wywołały liczne lawiny błotne i osunięcia ziemi - poinformowała w miejscowa obrona cywilna.

Zdjęcie diabelnego pomidora nadesłała nam Reporterka 24. Widocznie w tym roku nie tylko pogoda jest kapryśna.

Wydane przez IMGW ostrzeżenia hydrologiczne obowiązują już tylko w pięciu województwach: lubelskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim i świętokrzyskim. Niestety wciąż obowiązują tam stany alarmowe. Tymczasem trwa usuwanie szkód po środowych deszczach. Podtopione są m.in.: Sandomierz i Olsztyn, a w Małopolsce uruchomiono pogotowie przeciwpowodziowe.

Po burzowych ostatnich dniach, w czwartek rano nad Polską nie grzmiało nigdzie. Deszczowe chmury zbierały się jeszcze nad północno- zachodnimi rejonami kraju, po tym jak niż Quentin przesunął się na północ od Świnoujścia. Na pozostałym obszarze kraju zza chmur nieśmiało wychodzi słońce.

Co z tym województwem świętokrzyskim? Wydawać by się mogło, że rejon ten upodobały sobie intensywne deszcze. Ostatnie obfite opady wyniosły w Polsce do 50-60 l/mkw. A w rejonie Sandomierza odnotowano 140 l/mkw.

Jaki jest przeciętny sierpień w Polsce? Słoneczny, spokojniejszy niż lipiec i ma maksymalnie 13 dni deszczowych. Temperatury, szczególnie na wschodzie i południu kraju, osiągają wówczas powyżej 30 st. C. Tegoroczny nie powinien odbiegać od normy - zapowiadają amerykańscy meteorolodzy i synoptycy TVN Meteo.

Czwartek będzie początkiem końca deszczowego i burzowego lata. Od rana dawno wyczekiwane słońce zobaczą mieszkańcy większości regionów kraju z wyjątkiem północy i Dolnego Śląska.

W czwartek nawet nad zawsze słonecznym Jeziorem Solińskim może popadać. Najbardziej będzie wiało w Krynicy Morskiej. Pogoda będzie szwankować także w Chorwacji. Jedynie w Grecji aura będzie sprzyjać żeglarzom.

Wszyscy wypoczywający nad Bałtykiem będą mieli w czwartek kwaśne miny. Będzie padało na północy kraju co skutecznie utrudni plażowiczom wypoczynek. Z silnego wiatru mogą skorzystać jedynie amatorzy ekstremalnych sportów wodnych. Deszczowo jest też we Włoszech, Francji i Chorwacji. A w Portugalii wreszcie zrobiło się upalnie.

Nareszcie dobre wiadomości! Od 2 sierpnia zacznie się prawdziwe, polskie lato - informują synoptycy TVN Meteo. Pogoda ma dopisać i nie tylko dlatego, że wreszcie nie będzie padało. Słupki na termometrach podskoczą aż do 30 st. C.

Dyrektorzy jednej z włoskich fabryk pizzy postanowili zainwestować w innowacyjne urządzenie i kupili pierwszy na świecie piec do wypiekania tego przysmaku, który jest napędzany tylko przez energię słoneczną.

- Koniom Przewalskiego, zamieszkującym okolice elektrowni atomowej w Czarnobylu, grozi wyginięcie. Według naukowców to nie wina promieniowania, a kłusownicy, którzy polują na zwierzęta dla mięsa – podaje BBC Nature.

Poranne oberwanie chmury przysporzyło mieszkańcom stolicy wiele problemów. Zalane ulice, podtopione przystanki, niedziałające sygnalizacje świetlne przyczyniły się do powstania gigantycznych korków. Jeśli dojechałeś dziś do pracy na czas, miałeś szczęście. Zdjęcia płynącej deszczem stolicy przesłali Reporterzy 24.

Cindy, to kolejna tropikalna burza, która w ostatnich dniach pojawiła się na Atlantyku. Kieruje się na północno-wschodnie, chłodne wody, gdzie prawdopodobnie ulegnie rozproszeniu. Satelita NASA uchwycił Cindy w jej szczytowej formie.

Polska jest pod wpływem niżu, którego centrum w nocy przemieściło się znad Lubelszczyzny przez Mazowsze nad Mazury. Tera znajduje się nad Warmią, a po południu przekroczy północną granicę kraju. Nad Polską zalegać będzie dość ciepłe powietrze polarno-morskie.