Najnowsze

25 kilometrów wielkich tropów dinozaurów

Najnowsze

Ślady dinozaurów znalezione w Australii Zachodniej
Ślady dinozaurów znalezione w Australii Zachodniej

Australijscy badacze odkryli najbardziej zróżnicowany zbiór tropów dinozaurów na świecie. Spośród tysięcy śladów około 150 z nich można przyporządkować 21 specyficznym typom tropów. Ślady gadów rozciągają się na długości 25 kilometrów wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża Australii.

Zespół paleontologów z Wydziału Nauk Biologicznych australijskiej uczelni University of Queensland oraz z wydziału Nauk o Ziemi i Środowisku Uniwersytetu Jamesa Cooka odkrył najbardziej zróżnicowany zbiór śladów dinozaurów na świecie. Na 25-kilometrowym odcinku wybrzeża australijskiego półwyspu Dampier odkryto 21 różnych śladów dinozaurów. Rejon okrzyknięto mianem australijskiego Parku Jurajskiego. Znaleziska dokonano w skałach pochodzących z okresu od 127 do 140 milionów lat temu.

Ślady dinozaurów znalezione w Australii
Ślady dinozaurów znalezione w AustraliiUniversity of Queensland

To niespotykane w skali globalnej

Jak zaznaczył główny autor badań dr Steve Salisbury, to wydarzenie niespotykane w skali globalnej, które uczyniło australijski obszar "kredowym odpowiednikiem Serengeti".

- Tworzenie podstawowego zapisu dinozaurów niezwiązanych z ptakami w zachodniej części kontynentu i jedyna możliwość spojrzenia na australijską faunę dinozaurów w pierwszej połowie epoki wczesnej kredy, jest niezwykle istotne - powiedział Salisbury. - To magiczne miejsce - australijski Park Jurajski w spektakularnym otoczeniu dzikiej przyrody - dodał.

Inne przeznaczenie regionu

W 2008 roku rząd Australii Zachodniej wybrał rejon, w którym znaleziono ślady, na obszar preferowany do przetwórstwa ciekłego gazu ziemnego wartego 40 miliardów dolarów. Zaniepokoiło to mieszkających tam aborygenów z plemienia Goolarabooloo, którzy skontaktowali się z zespołem badaczy i poprosili o przeprowadzenie badań na tym obszarze. W 2011 roku region, gdzie znaleziono ślady dinozaurów został wpisany na listę dziedzictwa narodowego, a w 2013 roku projekt o przetwórni gazu w tym miejscu upadł.

- Chcieliśmy, żeby świat zobaczył, co było zagrożone - zaznaczył Phillip Roe, rzecznik i przedstawiciel starszyzny społeczności Goolarabooloo, zamieszkującej okolice obszaru, na którym odkryto ślady dinozaurów.

Tysiące śladów

Jak zaznaczył Salisbury, w okolicy "znajdują się tysiące śladów" prehistorycznych gadów. - 150 z nich można z całą pewnością przyporządkować 21 specyficznym typom tropów, reprezentujących cztery główne grupy dinozaurów - powiedział Salisbury.

- Było pięć różnych typów śladów drapieżnych dinozaurów, co najmniej sześć typów tropów roślinożernych zauropodów o długich szyjach, cztery typy śladów dwunożnych roślinożernych ornitopodów i sześć typów tropów dinozaurów pancernych - wymieniał główny autor badań. - Wśród śladów znajduje się jedyny potwierdzony dowód na występowanie stegozaurów w Australii. Są tam także jedne z największych tropów dinozaurów, jakie kiedykolwiek znaleziono. Niektóre z nich mają około 1,7 metra długości - dodał.

Większość australijskich skamieniałości dinozaurów pochodzi ze wschodniej części kontynentu i ma od 115 do 90 mln lat. Jednak jak zauważył Salisbury, te znalezione ostatnio są znacznie starsze. Opracowanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Journal of Vertebrate Paleontology".

Autor: zupi/rp / Źródło: University od Queensland

Pozostałe wiadomości