Najnowsze

Najnowsze

Reporterom 24 udało się uchwycić spektakl, który pioruny zafundowały nam w nocy z wtorku na środę. Zjawiska były silne i jednocześnie naprawdę piękne.

Na zachodzie kraju chłodny front atmosferyczny przyniesie burze i deszcz. Podobnie na wschodzie. Różnica będzie jedna - na Dolnym Śląsku temperatura ledwie przekroczy 20 st. C, a na Lubelszczyźnie sięgnie 30 st.

Gwałtowny wiatr, który przeszedł we wtorek nad zachodnią Ukrainą, powalił dziesiątki drzew na 7-kilometrowym odcinku trasy ze Lwowa do Tarnopola. Z kolei Białoruś nawiedziła fala upałów i jednocześnie gwałtownych burz. W Witebsku na północnym wschodzie kraju ulewy zalały ulice i zatrzymały transport miejski.

Silny wiatr, ulewne deszcze, gradobicie. Na południe Polski wkroczył front burzowy. Objął swoim zasięgiem Małopolskę i południową część Śląska Górnego i Opolskiego. Reporterzy 24 i internauci na bieżąco relacjonują sytuację pogodową.

Polska aura nie będzie sprzyjać wczasowiczom. Wypoczywający w naszym kraju napotkają na deszcz i burze. Idealne warunki pogodowe będą za to we wschodnim basenie Morza Śródziemnego, m.in. na Cyprze, w Turcji i Grecji.

Dachy trzech budynków mieszkalnych zostały zerwane, a kilku kolejnych uszkodzone, podczas burz przechodzących we wtorek po południu nad Żywcem (woj. śląskie). Nikomu nic się nie stało, strażacy informują że burze były gwałtowne i krótkie.

Niezwykłe zjawisko zaobserwowały 7 lipca satelity NASA. Pustynia Atacama pokryła się śniegiem. Zazwyczaj biały nalot powstaje na skutek wytrącanie się soli. Tym razem był to najprawdziwszy zimny puch.

Burze od południa, znad Czech i Słowacji, wkroczyły do Polski. Będą stopniowo przemieszczać się na północ i obejmować swoim zasięgiem południe, wschód i centrum kraju. Komórki burzowe są mobilne, nie utrzymują się w miejscu, ale przemieszczają.

Ośmiotygodniowy ryś z Puszczy Knyszyńskiej został uratowany przed utonięciem. Z rzeki wyłowili go ludzie. Przemoczony i przerażony maluch trafił do ośrodka rehabilitacji przy Nadleśnictwie Krynki.

Od początku wakacji w całym kraju utonęło już 87 osób. Tylko w minioną sobotę i niedzielę ratownicy wyłowili 16 ciał. Utonięciom sprzyja ładna pogoda, wysoka temperatura, alkohol i zbytnia ufność we własne możliwości.

W łódzkim zoo samica tapira powiła córeczkę. Ciąża trwała 400 dni. Mała jest zdrowa, ale różni się od swoich rodziców umaszczeniem.

Piękne burzowe zdjęcia nadesłał Reporter 24, który podpisuje się jako rabirabi. Walory estetyczne fotografii i niepowtarzalność zjawiska sprawiają, że zaliczyliśmy widok piorunów do niewielu zalet ciągle powtarzających się tego lata burz. Zresztą oceńcie sami

- Dzięki stawianiu uli w granicach gospodarstw kenijscy farmerzy odpoczęli od ataków słoni, które szukają pokarmu. Naukowcy mają nadzieję, że nowa metoda zapobiegania konfliktom rozpowszechni się w wielu kenijskich wioskach - informuje BBC.

- Gigantyczna i niezwykle silna burza piaskowa zaatakowała w poniedziałek wieczorem rejon Phoenix, stolicy amerykańskiego stanu Arizona. Ściana piasku, który spłynął na miasto, miała prawie kilometr wysokości.

Warunki pogodowe na zachodzie i wschodzie kraju będą we wtorek skrajnie różne. Kiedy nad zachodnią częścią Polski Słońce z rzadka tylko schowa się za chmurami, wschodnia część ukryta pod grubą zasłoną frontu atmosferycznego, nawet go nie zobaczy. Obejrzy za to burze z piorunami, a nawet grad.

Front, który znalazł się w poniedziałek nad Polską, przeszedł przez nasz kraj stosunkowo łagodnie. Niestety już od wtorku sytuacja mocno się zmieni. Burze, które pojawią się na niebie, mogą być dużo bardziej intensywne - zapowiada prezenter i synoptyk TVN Meteo, Tomasz Wasilewski.

We wtorek wody zarówno Bałtyku, jak i mórz Grecji i Chorwacji będą sprzyjać żeglarzom. Niestety ci, którzy wybrali się na łódkę na jeziora, nie będą mieli powodów do zadowolenia.