Najnowsze

Najnowsze

Smugi spienionej wody pozostawiane przez statki w niewielkim stopniu niwelują negatywne skutki wywołane emitowaniem przez nie gazów cieplarnianych - dowiedli badacze z NASA. Pozytywny skutek jest jednak nieznaczny wobec negatywnego, a samo badanie dotyka raczej kwestii optyki, niż ekologii.

Niedziela to idealny dzień na obserwację nieba. To czynność nie tylko odprężająca, ale też twórcza, o czym świadczą zdjęcia Reportera 24. Na Kontakt Meteo przesłał nam fotografie chmur Altocumulus nad Bydgoszczą.

W poniedziałek w Polsce miłośnikom sportów wodnych szyki będzie mieszać przemieszczający się nad Polską front atmosferyczny, który przyniesie deszcze i burze. Znacznie lepsze warunki czekają na żeglujących po Morzu Śródziemnym.

Zachodnia część polskiego Wybrzeża w poniedziałek będzie bezdeszczowa. Na wschodzie natomiast przelotnie popada i zagrzmi. Najwięcej słońca zastaną wypoczywający w basenie Morza Śródziemnego.

Sierpień 2011 zapisze się w księdze rekordów Filadelfii, jako najbardziej mokry miesiąc w historii. W stolicy Pensylwanii spadło dotąd 330 litrów deszczu na metr kwadratowy, a pozostało jeszcze 10 dni do końca miesiąca.

Pandy wielkie z ośrodka w Chengdu w środkowych Chinach zmagają się z bardzo wysokimi temperaturami. Opiekunowie, chcąc im ulżyć, chłodzą je wielkimi bryłami lodu.

Tropikalna burza Irene z godziny na godzinę staje się coraz silniejsza. Samolot Air Force z centrum huraganów właśnie kończył jedną ze swoich misji, gdy natknął się na intensywną burzę i wiatr wiejący z prędkością około 81 km/h.

Polacy w tej kwestii są zgodni - komary to wyjątkowo uciążliwe stworzenia. Pogoda tego lata sprzyja mnożeniu się komarów. Doskonałe warunki do rozrodu zapewnia temperatura oscylująca w granicach 20 st. C i częste opady deszczu. Owady stały się tak dokuczliwe, że w wielu miastach władze odkomarzają tereny zielone.

Dokładnie cztery lata temu nad jeziorami mazurskimi przeszedł biały szkwał. Zginęło 12 osób, najwięcej w Jeziorze Mikołajskim. Wiatr wiał wówczas z siłą 12 stopni w skali Beauforta.

Sztuczne organizmy skonstruowane tak, by żywiły się tylko dwutlenkiem węgla, mogą nam pomóc bardzo szybko skolonizować Marsa - twierdzi amerykański biolog Craig Venter. Jego zespołowi udało się już stworzyć pierwsze bakterie ze sztucznym genomem.

Na południowym Pacyfiku w rejonie wysp Vanuatu w niedzielę około 3:55 czasu lokalnego (18:55 w sobotę czasu polskiego) zatrzęsła się ziemia. Sejsmogramy zarejestrowały wstrząsy o sile 7,5 stopnia w skali Richtera. Nie wydano ostrzeżenia przed tsunami.

Nowojorska pogoda ostatnich dni, jak w soczewce, odzwierciedla anomalia klimatyczne, które miały miejsce w mijających tygodniach. Najpierw mieszkańców metropolii męczył upał, a po tygodniu - gwałtowne burze i ulewne deszcze. Teraz w ciągu doby mieli do czynienia i z jednym, i z drugim. Więcej w relacji Reportera 24.

Silny wiatr, jaki nawiedził w sobotę północ kraju, przyniósł straty. W Sopocie pod wpływem silnych podmuchów potężny konar osunął się na dwa samochody osobowe i latarnię. Zdjęcia skutków wichury otrzymaliśmy od @Mariusza i @Ani na Kontakt 24.