Najnowsze

Najnowsze

W zachodniej części Wybrzeża nie będzie upalnie, ale turyści nie będą mieli na co narzekać - przed nimi słoneczna niedziela. W okolicach Wybrzeża Gdańskiego i na wschód od niego popada. Na plażach Europy powinniśmy spodziewać się nawet 38 st. C.

W ciągu najbliższej doby sytuacja baryczna nad Europą zasadniczo się nie zmieni. Polska nadal pozostanie w zasięgu niżu znad południowej Skandynawii.

Poziom rzek, które wezbrały w północnych Czechach, stopniowo opada. Służby meteorologiczne odwołały w sobotę alarm przeciwpowodziowy dla całego kraju. Niebezpiecznie może być już tylko na Orlicy.

Dwa zespoły astronomów odkryły największy zbiornik wody w kosmosie. Ma 140 bilionów razy więcej wody niż wszystkie oceany na Ziemi i otacza ogromną czarną dziurę, z której energię czerpie kwazar, zlokalizowany 12 mld lat świetlnych od nas.

Marcowe trzęsienie ziemi w Japonii i następująca po nim fala tsunami, która wyniszczyła Kraj Kwitnącej Wiśni, pochłonęły ponad 20 tysięcy ofiar. Miliony ludzi natomiast straciło swój dobytek. Dramat Japończyków opisywały media na całym świecie. Obrazy przedstawiające grozę tamtych dni wygrywają prestiżowe konkursy fotograficzne.

Trzęsienie ziemi o sile 6,5 stopni w skali Richtera nawiedziło w sobotę północny-wschód Japonii. Nie ma informacji o ofiarach. Władze nie ogłosiły ostrzeżenia o tsunami.

Chciałem podziękować za pozytywne zdanie o magazynie Dobre Klimaty. Ja również zagłębiając się w tematy ekologii, odkrywam ile dobra jeszcze nie wykorzystanego znajduje się w przyrodzie. Będziemy kroczyć tą drogą.

Po gwałtownych zjawiskach meteorologicznych tego tygodnia macie zapewne dość informacji na temat frontów burzowych, opadów atmosferycznych i silnych wiatrów. Warto jednak rzucić okiem na zdjęcia Reporterów24, przedstawiające ostatnie, ciekawe zjawiska.

Bałkany, Rosję, Wyspy Brytyjskie i Islandię obejmują wyże. Pozostałą część kontynentu europejskiego zalegają układy niżowe. Przeważająca część Polski znajduje się pod wpływem niżu znad południowej Skandynawii, tylko na południu kraju zaznacza się pogodny klin wysokiego ciśnienia.

Lipiec powinien zmienić imię na "Lipcopad", twierdzi internautka @rozalka25. I trudno nie przyznać jej racji. Przed nami kolejny mokry i chłodny weekend, a mamy przecież lato! Wszyscy czekamy na minimum 26 st. C i piękne słońce, a czekając, narzekamy. I słusznie!

W tym tygodniu w Polsce dominowały intensywne opadu deszczu i burze, więc tym właśnie zjawiskom i ich skutkom poświęcony jest odcinek. Przyglądamy się też kolejnej partii chmur, a w szczególności obłokom o nazwie Cumulonimbus mammatus, czyli kłębiastym chmurom deszczowym z wymionami.

Żółw, któremu trzeba było amputować przednią kończynę, porusza się teraz za pomocą nietypowej protezy - obracającego się kółka przypominającego te, które przymocowane są do krzeseł biurowych.

Żegnamy burze. Sobota ma być deszczowa i pochmurna, ale grzmoty powinny przestać nękać nasz kraj. Synoptycy zapowiadają, że niebo nawet nieco się przejaśni. Niestety, ma też mocniej wiać i będzie chłodniej.

Amerykański naukowiec opisał przypadki bardzo poważnych zranień delfinów przez rekiny. Ugryzienia, wśród których były i takie wielkości piłki do koszykówki, regenerowały się w ciągu tygodni, nie pozostawiając po sobie śladu. Delfiny nie były zdeformowane, nic ich nie bolało, a w ich rany nie wdało się zakażenie. Zdolność do samouzdrawiania się delfinów może okazać się przydatna dla ludzi.

Czy wiesz, że słonie komunikują się ze sobą poprzez infradźwięki, niesłyszalne dla człowieka a słyszalne dla słoni znajdujących się wiele kilometrów dalej? Czy wiesz że samce pająków muszą grać jak na harfie na sieci samicy pająka, by uniknąć zjedzenia? Dotąd dźwięki wydawane przez zwierzęta były pomijane jako niezrozumiałe. Po raz pierwszy w historii filmów dokumentalnych dotyczących życia zwierząt, język zwierząt został ujawniony.

Nad polskim Wybrzeżem zapowiada się sobota pełna przelotnego deszczu i przejaśnień. Nad jeziorami nie ma co spodziewać się słońca - wyjrzy zza chmur tylko gdzieniegdzie. W kurortach europejskich od świtu do zmierzchu upalnie. Pogoda drastycznie pogorszy się tylko w Chorwacji.

W sobotę na Bałtyku, na polskich jeziorach i w Chorwacji żeglujący nie mają czego szukać. Lepiej, żeby miłośnicy tego rodzaju aktywności pomyśleli o wypoczynku w Grecji.

Odpady aluminiowe, które składowane są w Kraśniku, pod wpływem kontaktu z pochodzącą z ostatnich ulew wodą, wydzielają szkodliwy amoniak. Sytuacja jest monitorowana na bieżąco, a odpady wkrótce zostaną wywiezione.

Jest poniedziałek 18 lipca 2011 roku. 984 hPa - takie ciśnienie ma ośrodek niżowy znad Szkocji, z którym związany jest, przechodzący przez Polskę chłodny front atmosferyczny. To on przyniesie ulewne deszcze, potężne podmuchy wiatru, grad i trąby powietrzne. W cztery dni spadnie więcej deszczu, niż w ubiegłych latach w całym lipcu.