Najnowsze

Najnowsze

Świeża porcja śniegu spadnie w Alpach w najbliższy piątek. Szacuje się, że może spaść od 30 do 100 cm świeżej warstwy białego puchu. Razem z opadami nad Alpy nasunie się front atmosferyczny, który przyniesie ochłodzenie. Oznacza to zarówno utrudnione warunki na drogach, jak i prawdopodobne rozpoczęcie sezonu narciarskiego.

Ziemia w północnej prowincji Argentyny, Jujuly, zatrzęsła się w czwartek o 08:12 czasu lokalnego. Trzęsienie miało siłę 6.2 st. w skali Richtera. Do tej pory nie odnotowano żadnych poważnych strat.

90 tys. osób skorzystało w tym roku z rejsów statkami Żeglugi Augustowskiej. To zdecydowanie mniej niż w ostatnich latach. Tylko dzięki pięknej pogodzie we wrześniu wynik będzie lepszy niż się spodziewano.

Komodo, Indonezyjski Park Narodowy, zamieszkały głównie przez wymierający gatunek waranów, jest pretendentem do tytułu nowego cudu świata. Położony w centrum archipelagu indonezyjskiego, składa się z trzech głównych wysp - Komodo, Rinca i Padar. Wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. By zdobyć zacny tytuł musi pokonać 26 innych finalistów.

Aż 12 pand urodziło się w tym roku w Ośrodku Rozrodczym Pandy Wielkiej w Chinach. Na początku października wreszcie mogli zobaczyć je zwiedzający. Już pierwszego dnia na miejsce przybyły dziesiątki tysięcy ludzi.

Na początku października przyrodnicy doliczyli się ponad 10 tysięcy żurawi na terenie Parku Narodowego Ujście Warty. To dziesięciokrotnie więcej niż podczas jesiennych liczeń z minionych lat.

Wrzesień i początek października rozpieszczały nas ciepłem i słońcem. Dzięki korzystnej aurze mogliśmy cieszyć się złotą polską jesienią. Niestety od północy nadciąga do nas front atmosferyczny, który zakończy bezdeszczowy okres.

Naukowcy podali do wiadomości bardzo niepokojącą informację: ocieplający się klimat może bardzo zaszkodzić uprawom kakaowca, a tym samym czekoladzie. W 2050 roku może się ona stać towarem luksusowym.

Pierwszy raz w historii na komecie wykryto wodę o składzie podobnym do wody oceanicznej. Odkrycie potwierdza teorię, że to właśnie komety dostarczyły znaczącą ilość wody do ziemskich oceanów. Te z kolei ukształtowały się około 8 mln lat po powstaniu planety.

Dobre warunki na drogach zastaną kierowcy w Polsce centralnej i południowej. Natomiast na północy i północnym zachodzie jazdę będą utrudniać deszcz i silny wiatr, w porywach dochodzący nawet do 70 km/h.

W czwartek można śmiało wypoczywać na świeżym powietrzu w województwach centralnych i południowych naszego kraju. Słońce i wysokie temperatury czekają na nas także za granicami Polski. Szerokim łukiem omijajmy nadbałtyckie plaże. Tam silnie powieje i pokropi.

We wrześniu powierzchnia lodu na Oceanie Arktycznym była drugą najniższą w historii. Na zdjęciu wykonanym z satelity NASA widać, jak wiele go ubyło.

Rekordową wysokość fal zanotowano w Wielkiej Brytanii w poniedziałek. Miały wysokość 4-piętrowego bloku. Na szczęście nie spowodowały żadnych zniszczeń na lądzie.