Najnowsze

Najnowsze

Kulminacja aktywności roju Drakonidów i świeżo zainaugurowany deszcz Orionidów niezwykle hojnie obdarzyły miłośników podziwiania nieba w Szwecji. Zobacz niezwykłe zdjęcie nocnego widowiska.

To, że pada w październiku w Polsce, to norma. Normą już nie jest taka pogoda na Florydzie, gdzie o tej porze roku spore dawki słońca wciąż umilają życie mieszkańcom. W ten weekend jest inaczej. Silny wiatr i obfite deszcze nękają wybrzeże i nie zapowiada się, żeby miały przestać.

Tajfuny zebrały krwawe żniwo na Filipinach. Nesat i Nalgae, które przez ostatnie dwa tygodnie nękały Zachodni Pacyfik, spowodowały śmierć co najmniej 101 Filipińczyków. Tysiące ludzi musiało szukać schronienia w ośrodkach ewakuacyjnych - poinformowały w niedzielę władze.

Zdjęcie trwającej dwa dni burzy piaskowej zostało zrobione przez satelitę NASA Terra. Zjawisko pogodowe o dużym natężeniu miało zasięg kilkuset kilometrów i przeszło nad Afganistanem.

Mieszkańcy siedmiu wiosek zostali niespodziewanie odcięci od świata w sobotę wieczorem przez rzekę Nandu w Chinach. Lokalne władze zarządziły ewakuację zagrożonych przez wodę terenów. Teraz Chińczycy oczekują, aż woda opadnie i będą mogli wrócić do domu. Na razie nie wiadomo, jakie straty spowodowała powódź.

Na wybory zabierzcie parasolki. W ciągu dnia nie zabraknie opadów deszczu w większości regionów Polski. Wybierając się na głosowanie nie zapomnijcie też ciepło się ubrać.

W niedzielę na dobre warunki żeglarskie można liczyć na Pomorzu, Warmii i Mazurach. Gorsza pogoda będzie w rejonie Zatoki Gdańskiej i na wodach Greckich. Tam popada i zagrzmi.

W nocy będziemy mieć szansę zobaczyć niezwykle aktywny rój meteorów zwanych Drakonidami. W ciągu godziny będziemy mogli zaobserwować nawet 800 spadających gwiazd. Jednak w obserwacji może zaszkodzić pogoda: pochmurne niebo i chłód.

Gwałtowne burze i nawałnice nawiedziły Chrowację w piątek wieczorem. Znany jest już bilans ofiar: 4 osoby nie żyją, a 16 jest hospitalizowanych. Wiatr pozrywał dachy domów, poprzewracał drzewa. Z powodu piorunów bijących w budynki wybuchło kilka pożarów. Wciąż trwa obliczanie strat po przejściu kataklizmu.

- Makiety żyjących w Tatrach zwierząt stanęły przy drodze do Morskiego Oka. Mają one wzbudzać wśród turystów refleksję i przypominiać o zagrożonych gatunkach egzystujących w polskich górach - powiedział Szymon Ziobrowski z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W nocy z piątku na sobotę m.in. w Zakopanem i na Kasprowym Wierchu spadło ok. 2 cm śniegu. - Przyczyniła się do tego zatoka chłodnego powietrza, która obecnie znajduje się nad Europą - powiedziała Arleta Unton-Pyziołek synoptyk TVN Meteo. W wyniku wychłodzenia zmarł mężczyzna, który wcześniej spożywał alkohol.

- Rozpoczęła się aktywność Orionidów - jednego z najciekawszych rojów meteorów na naszym niebie - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Wydarzenie to zbiega się z datą maksymalnej aktywności roju Drakonidów na nieboskłonie.

- W Bieszczadach leży śnieg. W Ustrzykach Górnych i Cisnej jest go nawet do pięciu centymetrów. Z kolei w sobotę rano na Połoninie Wetlińskiej były trzy stopnie mrozu - poinformował Arkadiusz Kawalec, dyżurny GOPR. Podobnie jest w Beskidach. Warstwa śniegu w obu regionach ma do 5 cm grubości.