Najnowsze

Najnowsze

Takiej powodzi w tym regionie nie było od lat. Liczba ofiar kataklizmu wynosi już 477 osób. I rośnie. Mieszkańcom Tajlandii i Kambodży zagraża też klęska głodu - niszczejące pod wodą pola ryżowe stanowią główne źródło pożywienia i eksportu obu krajów.

Śnieg spadł w piątek, miał stopnieć od razu, ale utrzymał się dzielnie do niedzieli wieczorem. W poniedziałek rano zostało go już zdecydowanie mniej. Biały puch znika z Kasprowego Wierchu i Zakopanego. Wieczorem prawdopodobnie nic z niego nie zostanie.

Miniony tydzień obfitował w atrakcje pogodowe. Zaczął się upalnym latem w Europie Zachodniej, potem nastała wiosna. W Środkowej Europie to jesień pokazała się w całej krasie, a chwilę potem nagle pojawiła się ostatnia pora roku, zima.

W Stanach Zjednoczonych spadł pierwszy śnieg. Napadało w stanach Oregon, Waszyngton i Kolorado. Na drodze stanowej w okolicach Denver doszło do kolizji kilku samochodów. Utworzyły się gigantyczne korki, a pięć osób odwieziono do szpitala. Otwarte zostały kurorty narciarskie - tuż przed długim weekendem z okazji Święta Dziękczynienia.

Ciepłe płaszcze, szaliki i parasole przydadzą się do czwartku. Dni będą chłodne i deszczowe, z maksymalna temperaturą sięgającą 16 st. C. Ocieplenie zacznie się od piątku. Na niebie pojawi się więcej słońca, a weekend będzie sprzyjał aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu.

Europę północną i wschodnią obejmują układy niżowe. Pozostałą część kontynentu zalegają wyże. Polska jest pod wpływem klina wyżowego, tylko na zachodzie zaznacza się zatoka niżowa.

Pogoda w Polsce nie będzie sprzyjać wypoczynkowi. Nad krajem zalega chłodne i wilgotne powietrze. Na urlop najlepiej udać się na Wyspy Kanaryjskie. Tam świeci słońce, a morze nadal sprzyja kąpielom.

W poniedziałek należy spodziewać się kiepskich warunków żeglarskich na morzu i jeziorach. Będzie silnie wiało, dodatkowo popada, a temperatura będzie niska.

We wrocławskim Ogrodzie Botanicznym odbył się w niedzielę VIII Dolnośląski Festiwal Dyni. Główną atrakcją był konkurs na największą dynię. Zwyciężczyni "Naśka" osiągnęła 451,5 kg. Okazuje się, że daleko jej do europejskiej mistrzyni, która pobiła rekord 750 kg.

Prawie 150 tys. osób skorzystało dotychczas z oferty Karty Tatrzańskiej uprawniającej do szeregu bonifikat na atrakcje turystyczne Podhala. Karta jest bezpłatna i oferuje szereg zniżek na atrakcje regionu. Rusza jej nowa wersja na sezon zimowy.

Nadchodzącej doby Polska dostanie sie pod wpływ głębokiego, aktywnego i rozległego niżu z centrum nad Morzem Norweskim. Niż dostał imię Jörn, jak Wiking. I poczyna sobie ów układ w północnej Europie jak dawny wojownik.

Jova stała się huraganem, a Irwin stracił na sile i jest teraz sztormem tropikalnym. Jednak oba zjawiska pogodowe, które wytworzyły się blisko siebie, wspólnie zagrażają wybrzeżom Meksyku. Słabnący Irwin już uderzył w ląd, w przeciągu 48 godzin dogoni go Jova.

Na Kasprowym Wierchu i w Zakopanem, gdzie nadal leży śnieg, panuje minusowa temperatura. Odpowiada za to masyw chłodnego powietrza, który znajduje się obecnie nad Europą. Oznacza to, że biały puch poleży trochę dłużej niż można się było spodziewać.

Na Słowacji, w Czechach i Niemczech w nocy z piątku na sobotę znacznie spadła temperatura, miejscami do kilku stopni poniżej zera, a w Bawarii, Karkonoszach i Tatrach spadł śnieg.

Kulminacja aktywności roju Drakonidów i świeżo zainaugurowany deszcz Orionidów niezwykle hojnie obdarzyły miłośników podziwiania nieba w Szwecji. Zobacz niezwykłe zdjęcie nocnego widowiska.