Najnowsze

Najnowsze

Właśnie rozpoczyna się maksimum aktywności Orionidów, jednego z najciekawszych rojów meteorów na naszym niebie. Miłośnicy astronomii będą mogli bez trudu je zaobserwować.

Jak w kraju ogarniętym przez powódź ratować swój dobytek? Odpowiedź może wydawać się absurdalna - przenieść go na most. W Tajlandii są one - razem z wiaduktami, estakadami i wyżej położonymi drogami - szczelnie zastawione samochodami, które udało się wywieźć przed wielką wodą.

W Polsce niedźwiedzia najłatwiej spotkać w zoo. Niektórzy szczęśliwcy mogą natknąć się na niego na górskim szlaku. W Ketchikan na Alasce wystarczy pójść na zakupy do supermarketu. Mały brązowy miś chyba był wegetarianienem, bo zamiast po dziale mięsnym, buszował po stoisku warzywnym. Całe zdarzenie telefonem komórkowym zarejestrował jeden z pracowników sklepu.

Powódź zalewająca od dwóch i pół miesiąca Tajlandię nie oszczędziła fabryki Honda Motor w prowincji Ayutthaya. Na jej parkingu znajdują się tysiące podtopionych samochodów. Na zdjęciach widać, że udało się uratować jedynie niewielką ich część, przetransportowaną na estakadę wzniesioną ponad pozostałymi drogami.

Europę północną i centralną obejmuje potężny niż z centrum nad północną Norwegią. Polska jest pod wpływem tego niżu, w strefie frontu atmosferycznego przemieszczającego się z zachodu na wschód kraju.

Powódź zastała w Tajlandii Polkę, która uczy tam języka angielskiego. @Anna skontaktowała się z Kontaktem 24 i przesłała swoją relację. - Woda zniszczyła prawie całe miasto. Można poruszać się wyłącznie łódkami. Nawet mosty są pod wodą - w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 mówi internautka. - Ponad 20 z 76 prowincji w Tajlandii znajduje się pod wodą - dodaje.

W środku tygodnia od zgiełku miasta najlepiej uciec do lasu. Tam odnajdziemy wszystkie kolory tegorocznej jesieni. Reporter 24 na spacerze nie rozstawał się z aparatem. Wy też spróbujcie!

Ukraiński parlament unieważnił we wtorek swą wrześniową uchwałę i postanowił przywrócić zmianę czasu na letni i zimowy. Za powrotem do zmiany czasu głosowało 295 z 349 deputowanych, obecnych na sali obrad. Zmiana czasu, podobnie jak w Polsce, już w niedzielę 30 października.

W magazynie "Dobre Klimaty" w tym tygodniu zaproszę widzów do domu na wodzie. Nie w Wenecji, nie w Amsterdamie, u nas we Wrocławiu.

Wydawałoby się, że panele słoneczne najefektywniej działają na rozgrzanej słońcem pustyni. Naukowcy twierdzą jednak, że więcej energii jesteśmy w stanie uzyskać z paneli zamontowanych na górskich stokach pokrytych śniegiem. Na przykład - Himalajów.

Milion worków z piaskiem nie wytrzymało naporu wody, mknącej w kierunku centrum Bangkoku, stolicy Tajlandii. Kraj od końca lipca zmaga się z rekordową powodzią. Na skutek silnych monsunowych opadów deszczu zginęło już ponad 300 osób. Wiele miast, w tym słynąca z buddyjskich świątyń Ayutthaya, zostało całkowicie zalanych.

Najlepsi surferzy świata zjechali do Portugalii, by walczyć o tytuł Mistrza Świata 2011. Oznacza to nie tylko prestiż w środowisku, ale też duże pieniądze i międzynarodową sławę.

Wieje w Europie za sprawą niżu Klaus, którego centrum zalega nad Morzem Norweskim. Objął on swoim zasięgiem północno-zachodnią i północną Europę. Obejmie w najbliższych godzinach zachodnią Polskę i kraje nadbałtyckie.

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, jak ciepły i słoneczny jest październik w Wielkiej Brytani. Jednak wszystko co dobre, kiedyś musi się skończyć. Według lokalnych mediów śnieg we wtorek spadł na północy Wielkiej Brytanii. Synoptycy portalu accuweather.com zapowiadają, że opady w najbliższym czasie zintensyfikują się, a temperatura może spać nawet do -4 st. C.

Mieszkańcy przedmieść japońskiej miejscowości Shiki, oddalonej o około 30 km od Tokio, nie są przyzwyczajeni do takiej atencji mediów. Za obecny najazd ekip telewizyjnych odpowiada foka, która zadomowiła się w przepływającej przez miasto rzece.

Mieszkańcy El Hierro zauważyli na wodzie ogromne bańki gazów wulkanicznych, które wydobywają się na powierzchnię oceanu. Według specjalistów jest to pierwszy etap tworzenia się nowej wyspy w archipelagu kanaryjskim. Zobacz zdjęcia wiru utworzonego wskutek erupcji.

We wrześniu tego roku naukowcy z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) podzielili się ze światem odkryciem, które mogło podważyć szczególną teorię względności Alberta Einsteina. Z przeprowadzonych przez nich badań wynikało, że neutrina osiągnęły prędkość przekraczającą prędkość światła. Wydaje się, że holenderscy badacze z Uniwersytetu Groningen, znaleźli wytłumaczenie dla tego zjawiska.

Miecz Oriona, będący fragmentem Gwiazdozbioru Oriona - jednej z najłatwiejszych do odnalezienia konstelacji nieba zimowego - uchodzi za prawdziwy "gwiezdny żłobek". Wypełniają go tysiące młodych gwiazd i protogwiazd, z których część osiąga rozmiary naszego Słońca lub większe.