Najnowsze

Najnowsze

Nad Polską zbiera się wilgotna masa powietrza. W piątek deszcz pokropi w całym kraju. Jest jednak szansa, że na niebie od czasu do czasu pojawi się słońce. Słupki rtęci nie podskoczą jednak do 20 kresek.

Piątek na polskiej plaży? To kiepski pomysł. W zachodniej części Wybrzeża będzie chłodno, około 15 st. Celsjusza, a po wschodniej stronie spadnie deszcz. Pobyt nad jeziorami również odradzamy. Poza niskimi temperaturami wystąpią tam deszcze.

Warunki atmosferyczne dla miłośników sportów wodnych nie będą w piątek sprzyjające. Bałtyk zakryją chmury, a na Mazurach od czasu do czasu spadnie deszcz. Najlepsza pogoda czeka żeglarzy w okolicach Grecji i Chorwacji.

Już niebawem jesień rozpocznie się w Stanach Zjednoczonych. Wraz z nią przyjdą ochłodzenie, krótsze dni, a liście powinny zmienić swój kolor. Słynne żółte lasy Nowej Anglii mogą jednak w tym roku przybrać mniej urokliwe oblicze.

We wschodniej części Oceanu Spokojnego pojawił się trzeci huragan w tym sezonie. To Hilary. Jeszcze przed południem miał status burzy tropikalnej, ale szybko urósł w siłę, by stać się niebezpiecznym żywiołem.

Zaostrzenie przepisów ruchu drogowego i budowa specjalnych tuneli dla koali ma zapobiec wymieraniu gatunku będącego symbolem Australii - wynika z raportu przedstawionego w czwartek przez członków jednej z komisji australijskiego Senatu. Zwierzęta najczęściej giną pod kołami samochodów. Taką śmierć poniosło już ponad 4,5 tys. misiów.

Remont. Wydarzenie często oczekiwane, nierzadko konieczne, zazwyczaj kosztowne, z reguły uciążliwe i z pewnością nieudane. Przeprowadziłem remontów kilka, jako inwestor. Wrażenia niezapomniane.

Lato kończy się definitywnie. Prawa natury są nieubłagane i dlatego w piątek 23 września o godz. 11.05 oficjalnie żegnamy najcieplejszą z pór roku. Jeśli jednak macie opory przed przywitaniem rozpoczynającej się wtedy astronomicznej jesieni, to mamy propozycję. Powitajcie polecie.

Do Ziemi zbliża się ważący 6,5 tony nieczynny amerykański satelita badawczy UARS. NASA spodziewa się, że spadnie on w piątek po południu czasu wschodnioamerykańskiego. Włosi uważają, że będzie to między godziną 21 w piątek, a 5 rano w sobotę polskiego czasu.

Wyspa Heard jest położna w niezwykle ciekawym miejscu. Na Oceanie Południowym stale atakowana jest przez wiatry zwane "wściekłymi pięćdziesiątkami". Te, w połączeniu z dużym zachmurzeniem, powodują niezwykły, wirujący układ chmur.

Amerykanie ze Wschodniego Wybrzeża ponownie obawiają się wielkiej wody. Prognozowane opady deszczu mogą przynieść kolejną powódź na terenie dotkniętymi ulewnymi padami po przejściu huraganu Irene.

W Bieszczadach występuje niewielka inwersja powietrza. Oznacza to, że w górnych partiach gór jest cieplej niż w dolinach - poinformował w czwartek Andrzej Łukaszczuk, ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR.

Do końca września będą trwały odloty bocianów czarnych do miejsc zimowania w Afryce. Ich trasa przelotu biegnie m.in. przez Podkarpacie.

Zorza polarna widziana z Ziemi jest jednym z najbardziej efektownych zjawisk pogodowych. Rzadkość jej występowania na zamieszkanych przez człowieka terenach czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną. Teraz, dzięki NASA, mamy okazję zobaczyć, jak wygląda ona z kosmosu.

Jedna króluje na Atlantyku, druga na Pacyfiku. Obie konkurują o pierwszą kategorię w skali Saffira-Simpsona. Hilary czy Ophelia? Która pierwsza stanie się huraganem u wybrzeży obu Ameryk? Szanse są wyrównane.

W ostatnią niedzielę, w pałacu w Jabłonnie, odbył się, pod patronatem starosty legionowskiego Jana Grabca, festiwal nalewek im. Księcia Pepi. Coraz częściej wracamy do przepisów "babci i dziadka". Możliwe, że doczekamy także festiwalu marynat, powideł i innych przetworów.

Roke, szalejący nad Japonią tajfun, w środę spowodował śmierć co najmniej sześciu osób, opuścił Tokio i dotarł nad elektrownię Fukushima I. Wbrew przewidywaniom ekspertów, nie doszło do wycieku radioaktywnej wody.

Bezksiężycowe noce to idealny czas na obserwacje obiektów mgławicowych, a do takich zaliczają się komety. Końcówka września będzie sprzyjała obserwacjom komety Garradda, którą dostrzec można nawet przez zwykłą lornetkę.