Najnowsze

Najnowsze

Sobotni dzień zapowiada się bardzo pogodnie w zachodniej części polskiego wybrzeża. W Międzyzdrojach i w Kołobrzegu będzie można do woli spacerować, a także zażywać kąpieli słonecznych.

Cząstki elementarne, neutrina, są szybsze od światła. Informacja o tym przełomowym odkryciu obiegła świat o świcie. Fizycy doświadczalni z CERN na konferencji prasowej tłumaczyli wyniki swoich badań. Portal TVN Meteo towarzyszył wybitnemu teoretykowi fizyki prof. Ernestowi Bartnikowi, który na bieżąco komentował ich ustalenia. - Nie podważono ich. To odkrycie zasługuje na sto Nagród Nobla - powiedział nam profesor.

Kiedy "myszkowałam" ostatnio po stronach internetowych z dziedziny astronomii, wpadałam również na fora dyskusyjne i zauważyłam, że jedną z najczęściej roztrząsanych spraw są warunki pogodowe umożliwiające, bądź mocno utrudniające obserwacje nieba.

Prawie 370 osób nie żyje na skutek silnych monsunowych deszczy, jakie nawiedziły prowincję Sindh w południowo-wschodnim Pakistanie. Organizacja Narodów Zjednoczonych wezwała swoich członków do udzielenia krajowi darowizny w wysokości 357 mln dol. na pomoc powodzianom.

Lato skończyło się zaledwie kilka godzin temu, a już Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zdążył je podsumować. Minione lato było ciepłe i deszczowe. Nie tylko średnia temperatura w całym kraju przekroczyła normę, ale i lokalne opady - miejscami nawet o 50 proc.

Naukowcy z CERN nie mogą uwierzyć - z przeprowadzonych przez nich badań wynika, że neutrino osiągnęło prędkość przekraczającą prędkość światła. Gdyby ich obliczenia okazały się prawdziwe, oznaczałoby to podważenie szczególnej teorii względności obowiązującej w fizyce od ponad 100 lat.

W piątek wieczorem może trochę popadać. Sobota i niedziela będą ciepłe i pogodne. Przez cały weekend po niebie będą pływać chmury.

W piątek rano świat obiegła informacja o tym, że fizycy z CERN dokonali przełomowego odkrycia - wysłane przez nich neutrina pokonały 732-kilometrową trasę szybciej niż światło. Co dalej? Jakie to otwiera przed nami możliwości? Jak bardzo zmieni to nasze życie? Na te pytania odpowiada w rozmowie z portalem TVN Meteo prof. Ernest Bartnik, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

W tym roku mamy szczęście. Jesień jakby chcąc zrekompensować nam zimne i mokre lato postanowiła, że przyniesie ciepłą i bezdeszczową pogodę. Chłodno i nieprzyjemnie zrobi się dopiero w listopadzie.

Aquarius, satelita NASA przeznaczony do kontrolowania poziomu zasolenia wód, ma na swoim koncie pierwszą mapę, która zasięgiem obejmuje cały świat. Wkrótce naukowcy będą mogli odnaleźć zależności występujące pomiędzy opadami deszczu, prądami morskimi a zmianami zachodzącymi w klimacie.

By móc z czystym sumieniem powiedzieć, że już zaczęła się jesień, muszą zostać spełnione cztery warunki. Dokładnie 23 września o godz. 11:05 tak się stało. Teraz przed nami dożynki i zbieranie kasztanów, a potem babie lato, wykopki, coraz krótsze dni i... jesienna depresja.

W wypoczynkowej miejscowości Pec, po czeskiej stronie Karkonoszy, rozpoczęto w czwartek budowę nowej kolejki linowej na Śnieżkę. Ma zastąpić obecny wyciąg krzesełkowy i pobiec jego trasą - ze stacją pośrednią na Rużovej Horze.

Nadejście nagłej fali powodziowej w jednej z prowincji Kambodży spowodowała śmierć jednej osoby i odcięła od świata 200 turystów, którzy zwiedzali lokalną świątynię. Udało się ich uratować przy pomocy łodzi i helikoptera. Okresowa powódź trwa w tym kraju od 10 września. Jak dotąd pochłonęła 9 ofiar.

Nad Polską zbiera się wilgotna masa powietrza. W piątek deszcz pokropi w całym kraju. Jest jednak szansa, że na niebie od czasu do czasu pojawi się słońce. Słupki rtęci nie podskoczą jednak do 20 kresek.

Piątek na polskiej plaży? To kiepski pomysł. W zachodniej części Wybrzeża będzie chłodno, około 15 st. Celsjusza, a po wschodniej stronie spadnie deszcz. Pobyt nad jeziorami również odradzamy. Poza niskimi temperaturami wystąpią tam deszcze.

Warunki atmosferyczne dla miłośników sportów wodnych nie będą w piątek sprzyjające. Bałtyk zakryją chmury, a na Mazurach od czasu do czasu spadnie deszcz. Najlepsza pogoda czeka żeglarzy w okolicach Grecji i Chorwacji.

Już niebawem jesień rozpocznie się w Stanach Zjednoczonych. Wraz z nią przyjdą ochłodzenie, krótsze dni, a liście powinny zmienić swój kolor. Słynne żółte lasy Nowej Anglii mogą jednak w tym roku przybrać mniej urokliwe oblicze.

We wschodniej części Oceanu Spokojnego pojawił się trzeci huragan w tym sezonie. To Hilary. Jeszcze przed południem miał status burzy tropikalnej, ale szybko urósł w siłę, by stać się niebezpiecznym żywiołem.