Najnowsze

Najnowsze

Chińczycy kończą budowę swojego "sztucznego słońca", czyli reaktora służącego do przeprowadzania kontrolowanych reakcji termojądrowych. Jeśli wszystko pójdzie po myśli badaczy, już w kwietniu ukończone zostanie urządzenie, który wspomoże tworzenie potężnej maszyny wytwarzającej energię bez zanieczyszczania środowiska.

Choć prima aprilis mamy już niemal tydzień za sobą, a przed nami najważniejsze z katolickich świąt, poseł Ruchu Palikota Marek Poznański w żartobliwym tonie opowiada o swej pasji. A jest nią archeologia eksperymentalna, w ramach której opracowuje m.in. techniki zmiękczania poroża moczem, buduje łodzie z kory i delektuje się smakiem pieczonych pędów pałki wodnej. Przedświąteczna prowokacja czy promocja nauki?

Śnięte ryby unoszące się na powierzchni niemalże gotującej się wody - na taki widok natknęli się strażnicy z Nadleśnictwa Wielbark, kiedy poszli śladem przewodu elektrycznego znalezionego między drzewami. Kabel okazał się częścią zasadzki zastawionej przez kłusowników.

Ani deszcz, ani chłód nie są w stanie powstrzymać polskich turystów od spędzenia Wielkanocy nad Bałtykiem. - Nadmorskie pensjonaty, podobnie jak w ubiegłych latach, są pełne - oceniają pracownicy zachodniopomorskiej branży turystycznej.

Badacze przebywający na Polskiej Stacji Polarnej Hornsund mieli do czynienia z burzą śnieżną, której nikt z nas nie chciałby doświadczyć. Za zamieć i zawieję, do których doszło w lutym na Spitsbergenie, odpowiada wiatr wiejący tam z prędkością nawet 180 km/h. Relację ze stacji możesz na bieżąco śledzić w Kontakcie Meteo.

Gigantyczny deszcz zalewa peruwiańskie miasto Chosico, tzw. "Bramę do Andów". Mieszkańcy są przerażeni. W walce z żywiołem, który pochłonął dwie ofiary śmiertelne, nie pomaga im ani policja, ani Obrona Cywilna.

Za nami pierwsza wiosenna pełnia, tzw. Pełnia Różowego Księżyca. Na Kontakt Meteo napłynęło mnóstwo zdjęć, na których zobaczycie, jak pięknie się prezentowała i sprawdzicie, czy, jak nazwa wskazuje, była różowa.

Na sobotę przypada Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku organizatorzy chcą skupić się na starszej części naszej populacji i jej problemach zdrowotnych. Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia zwracają przede wszystkim uwagę na Indie, gdzie osób starszych będzie wkrótce więcej niż dzieci poniżej piątego roku życia.

Na termometrze 22 st. Celsjusza, a za oknem śnieg - tak wyglądało w Wielki Piątek Giżycko. Pomimo że w kwietniu w pogodzie wszystko jest możliwe, nawet nam trudno było uwierzyć w to, co zobaczyliśmy na zdjęciach Reportera 24.

W Wielką Sobotę, zgodnie z zapowiedziami synoptyków, pogoda nam nie dopisze. Wszystko wskazuje na to, że spadną deszcz i deszcz ze śniegiem oraz, że będzie naprawdę chłodno.

Pogoda w Polsce i Alpach w sobotę niewiele będzie się różnić. W tych drugich ma jednak jeszcze więcej padać i miejscami być jeszcze zimniej. I jeszcze jedno - to u nas w Wielką Sobotę spadnie śnieg, nie w Alpach.

Deszcze alergikom przynoszą ulgę - uczuleni na pyłki nie wdychają ich dzięki opadom tak wiele. Jednak jeśli stężenie alergenu jest bardzo wysokie, niewiele to zmienia. Tak jest w przypadku olszy, która pyli obecnie najmocniej ze wszystkich drzew.

Nie ma Polska szczęścia do pogody na Wielkanoc. Zwykle zmęczeni zimą, chłodem, brakiem światła, mamy nadzieję, że Święta Wielkanocne, dla chrześcijan czas odrodzenia i nadziei, tchnąć będą pełnią wiosny, czyli odrodzeniem się natury, budzeniem jej do życia. Ale, jak sięgam pamięcią, chłodne masy powietrza, porywisty wiatr, a także opady śniegu z deszczem, przed lub w czasie Wielkanocy, nie należą do rzadkości w naszym kraju.