Najnowsze

Najnowsze

Kiedy w północnej Australii rozpoczyna się pora deszczowa, nad głowami mieszkańców Terytorium Północnego zaczynają latać setki "pijanych" papug. Trudno wskazać, co jest odpowiedzialne za fakt, że zwierzęta znajdują się w stanie przypominającym stan upojenia alkoholowego.

Po zaledwie 6 miesiącach przebywania na orbicie Merkurego, amerykańska sonda kosmiczna MESSENGER przekazała naukowcom informacje, które zrewolucjonizowały ich sposób myślenia o tej planecie. Materiały dały między innymi dowody na dużą aktywność wulkaniczną.

Kometa odkryta w piątek przez astronomów-amatorów, zginęła w spektakularny sposób już następnego dnia. Uderzyła w Słońce. Chwilę później na gwieździe doszło do wybuchu, który zarejestrował koronograf znajdujący się na pokładzie sondy SOHO (Solar and Heliospheric Observatory). Przypadek?

Konkurs na najbardziej dorodną dynię został rozstrzygnięty. W zawodach hodowców tych jesiennych warzyw wygrała ponad 400-kilogramowa piękność.

Państwo Tuvalu ogłosiło stan wyjątkowy w związku z poważnym niedoborem wody pitnej. W poniedziałek władze Nowej Zelandii dostarczyły Tuvalu dwie stacje odsalania wody morskiej.

Byłem wczoraj "na rowerze". Pogoda cudowna, temperatura idealna, przed wiatrem schowałem się w lesie. Ileż radości z piaszczystych dróg. Sucho. Grzybów nie widać, grzybiarzy tak.

Zgodnie z przewidywaniami synoptyków, Ophelia bardzo osłabła. Prędkość towarzyszącego jej wiatru ciągle dochodzi jednak do 150 km/h, co czyni ją huraganem pierwszej kategorii. Porusza się niedaleko wybrzeży Nowej Funlandii.

W tym roku ubytki w warstwie atmosferycznego ozonu nad Arktyką są tak duże, że można juz mówić o "dziurze ozonowej", podobnej do tej nad Antarktydą - alarmują naukowcy. NASA rozpoczęła badania dokumentujące, jak drastycznie maleje warstwa ochronna Ziemi przez wyjątkowo długi okres niskich temperatur w stratosferze.

W Polsce żeglarzom pogoda będzie sprzyjać. Powieje umiarkowanie silny wiatr z zachodu, padać nie powinno, a zachmurzenie będzie umiarkowane. W Grecji i Chorwacji warunki będą jeszcze lepsze.

Piękna, słoneczna i mało jesienna pogoda zdecydowanie nie chce się jeszcze z nami rozstać. Poniedziałkowy dzień będzie tego kolejny przykładem. We Francji i we Włoszech termometry wskażą znowu 28 st. C.

Sobota jest we Francji i w Wielkiej Brytanii najcieplejszym październikowym dniem, od kilkudziesięciu lat. W Paryżu odnotowano 28,8 st. C. To najcieplejszy dzień od 1921 roku. Zaś w Gravesend, w hrabstwie Kent, w południowo-wschodniej Anglii, termometry pokazały 29,6 st. C.

Na najwyższym szczycie świata zainstalowano kamerę dzięki której można na żywo oglądać widoki z Mount Everest.

Narzędzia do badania kosmosu, w tym teleskop Hubble'a, odkryły niespotykane szczegóły w otoczeniu czarnej dziury. Wnikliwe obserwacje wykazały ogromne kule gazu odpychane od grawitacyjnego potwora i koronę bardzo gorącego gazu unoszącego się nad dyskiem materii, który wpada do czarnej dziury.

Rolki, rowery i deski - to już ostatnie dni, gdy możemy śmiało na nich pojeździć. Łódkę czy kajak też trzeba będzie schować do garażu, kiedy spadnie temperatura. Jesień nie musi jednak oznaczać rezygnacji z aktywnego spędzania czasu. Właśnie teraz mamy szansę nabrać formy przed zimowym szaleństwem, a deszcz i brak słońca w cale nie muszą nas ograniczać.

Niedzielny poranek to dla większości z nas szansa na odespanie pracowitego tygodnia. Jednak niektórzy od wylegiwania się w łóżku wolą obcowanie z naturą. Wschód słońca to nie tylko piękne widoki, ale również uczta dla uszu - przekonuje Reporter 24. Przekonajcie się sami!