Najnowsze

Najnowsze

Bangkok wciąż walczy z napływającą z północy wodą. Przedstawiciele lokalnych władz robią wszystko, żeby woda nie dostała się do centrum miasta. Około 11 tys. mieszkańców chroni się przed powodzią w tymczasowych schroniskach, za które służą m.in. świątynie. Premier Tajlandii Yingluck Shinawatra obiecuje, że naprawi sytuację.

Badacze z Interdisciplinary Centre of Marine Sciences (CICIMAR) w meksykańskim La Paz potwierdzili, że znaleziony na początku roku jednooki płód rekina jest prawdziwy. To pierwsze naukowe potwierdzenie faktu, że takie ryby występują w środowisku naturalnym.

Kilkanaście departamentów na południu Francji od środy boryka się z nawałnicami. Tylko w piątek w jednym z regionów spadło tyle deszczu, ile normalnie w ciągu roku, dlatego ogłoszony został stan pogotowia przeciwpowodziowego. Na tym nie koniec - w departamencie Gard małe tornado powaliło drzewa i pozrywało dachy domów.

Podczas ostatniego dnia kongresu Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC), czyli w piątek, trzy "nowe" pierwiastki otrzymały swoje oficjalne nazwy: Darmstadt, Roentgen i Copernicium. Symbolami pierwiastków nr 110, 111 i 112 będą, kolejno, litery Ds, Rg i Cn.

Mgły i zamglenia, ograniczające widoczność nawet do 100 metrów, utrzymają się na północnym-wschodzie i wschodzie do godzin przedpołudniowych. Z biegiem dnia warunki panujące na drogach znacząco się poprawią i będą dobre w całym kraju.

7 osób, w tym dwójka dzieci, zginęło w Genui w Ligurii na północy Włoch, gdzie doszło do powodzi w rezultacie gwałtownej nawałnicy - informuje na bieżąco dziennik Corriere della Serra. Z brzegów wystąpiły okoliczne strumienie. - To było jak tsunami, czegoś takiego nigdy tu nie było - powiedziała burmistrz Marta Vincenzi.

Nie tylko w Polsce mgła przyczynia się do chaosu w portach lotniczych. Ta, która utrzymuje się nad Nepalem dosłownie "uziemiła" ponad 1000 turystów u stóp Mount Everest. Większość podróżnych, których loty odwołano, koczuje na lotnisku Tenzing-Hillary nieopodal miasta Lukla, czekając na wznowienie lotów.

W piątek rozpoczęła się dokładna obserwacja asteroidy 2005 YU55, która we wtorek 8 listopada minie Ziemię w odległości znacznie mniejszej od dystansu Ziemia - Księżyc. Specjaliści zapewniają, że jej przelot nie powinien nas niepokoić, a sami wykorzystają tę rzadką okazję do przyjrzenia się obiektowi dokładniej.

Europa Wschodnia i Centralna cieszyła się dziś słoneczną, wyżową pogodą. Natomiast Europa Zachodnia znajdowała się pod grubą warstwą chmur polarnego frontu atmosferycznego, łączącego dwa niezwykle aktywne niże z ośrodkami nad Islandią i Hiszpanią.

Od piątkowego ranka ruch na lotnisku im. Lecha Wałęsy w Gdańsku jest sparaliżowany. Odwołano 7 lotów, kilkanaście jest opóźnionych. Powód? Gęsta mgła. Widzialność wynosi mniej niż 500 metrów.

14 osób nie żyje, a ponad 200 jest rannych na skutek przejścia nad Omanem cyklonu tropikalnego o imieniu Keila. Żywioł pojawił się nad tym krajem kilkanaście godzin wcześniej, niż sądzili synoptycy i uderzył w zupełnie inny region niż podejrzewano.

Nad południowo-zachodnią część Europy nadciągnęły grube chmury i ulewne deszcze. We Sewennach w południowej Francji już spadło od 150 do 300 litrów wody na metr kwadratowy. Ulewy dręczą także północne Włochy i Hiszpanię.

Największa od 50 lat powódź w Tajlandii dotarła w piątek w okolice centrum Bangkoku, wymuszając zamknięcie dużego centrum handlowego i zagrażając kilku stacjom metra.

Pierwszy weekend listopada nas nie rozczaruje - będzie piękna, słoneczna pogoda. Temperatura miejscami wzrośnie nawet do 17 st. C. O listopadowej, dżdżystej aurze możemy na razie zapomnieć.

Mglista noc czy mglisty poranek nie jest jesienią niczym specjalnym. Tak zwane "mleko" może jednak przysporzyć sporo kłopotów - od transportu drogowego poczynając, na lotniczym kończąc. Dowiedz się, czym jest mgła radiacyjna i jak powstaje.