Najnowsze

Najnowsze

62 tysiące pożarów traw gasili polscy strażacy w krótkim okresie od 1 marca do 17 kwietnia. O tym, jak niebezpieczny jest proceder wypalania traw i kiedy bywa użyteczny, opowiadał w programie "Meteo News" rzecznik komendanta Państwowej Straży Pożarnej.

Takich dużych kwiatów nie ma żadne z drzew rosnących w Polsce. Ich pojawienie się na gałęziach jeszcze przed liśćmi to jeden z symboli wiosny. Kwitnące magnolie, bo o nich mowa, mogą już podziwiać mieszkańcy Chorzowa.

Nie trzeba ruszać się z fotela, by na żywo śledzić romantyczną historię bielika i jego drugiej "żony" czekających na młode. Dzięki leśnikom spod Kutna w internecie przez całą dobę można oglądać, jak ptaki na zmianę wysiadują jaja, z których potem wyklują się młode. Transmisja jest zaplanowana na 2-3 tygodnie.

Czwartkowe powietrze będzie pełne pyłków topoli, brzozy, a gdzieniegdzie - jesionu. Na szczęście, dzięki prognozowanym na całym obszarze kraju opadom deszczu, cierpienia alergików okażą się nie takie straszne.

Cena niższa o prawie 2,5 mln zł, trzecia licytacja - i nadal nikt nie chce kupić "Pilska". W środę po raz kolejny nikt nie zgłosił się do publicznej licytacji ośrodka narciarskiego w beskidzkim Korbielowie.

Zniszczonych kilkaset drzew owocowych i powalone ogrodzenie pozostawiła po sobie rodzina łosi w sadzie na Podlasiu. Sąd Apelacyjny w Białymstoku orzekł dziś, że samorząd województwa podlaskiego ma zapłacić właścicielce sadu ponad 101 tys. zł z odsetkami. Odrzucił tym samym apelację samorządu w tej sprawie.

Wichura szalejąca w środę nad zachodnią i środkową Turcją odcięła Europę od Azji Mniejszej. Z powodu wiatru wstrzymano ruch w okolicach cieśniny Bosfor, odwołano też kilkadziesiąt lotów. Wiatr zabił też motocyklistę. Skutki wichur odczuwają również mieszkańcy Ankary - do stolicy dotarła burza piaskowa.

W 30 sekund można obejrzeć skróconą historię powstania tornad, które w sobotę i niedzielę zaatakowały środkową część Stanów Zjednoczonych. Na animacji przygotowanej przez amerykańskich naukowców widać, jak ruch mas powietrza doprowadza do powstania licznych wirów. 14 i 15 kwietnia na terenie Oklahomy, Kansas, Nebraski i Iowy odnotowano ich ponad 135.

W czwartek nastała deszczowa aura, która potrwa co najmniej do początku nowego tygodnia. Nad Polską pojawiły się burze. Pocieszeniem dla spragnionych wiosennej i słonecznej pogody będzie temperatura. Słupki rtęci sięgną nawet 21 kresek.

Tegoroczny marzec był najchłodniejszym od 1999 r., wynika z danych pomiarowych Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA). Był to zarazem 16. najcieplejszy marzec w całej historii pomiarów, którą rozpoczęto w 1880 r.

Wybrzeże Afryki opanowały chmury piasku i pyłu. To efekt wiatru chamsin, który przynosi wiosenne burze piaskowe w północnej Afryce. Pył i gorące wiatry utrudniają oddychanie, a w Kairze wywołały zamieszanie na drogach. Piaskowe chmury nad wybrzeżem Libii są dobrze widoczne z orbity.

Więcej Wyspiarzy umiera w wyniku zanieczyszczenia powietrza związanego z ruchem ulicznym niż w wypadkach drogowych. Co roku od wysokiego stężenia szkodliwych związków chemicznych ginie 19 tys. Brytyjczyków. Koszt zanieczyszczeń powietrza sięga 6 mld funtów.

"Piękny, efektowny wybuch" - tak NASA określiła erupcję na Słońcu, do której doszło w poniedziałek. W jej wyniku doszło do koronalnego wyrzutu masy. Obłok rozgrzanych cząsteczek został wyrzucony w przestrzeń kosmiczną. Towarzyszący całemu procesowi rozbłysk został zarejestrowany przez specjalny pojazd kosmiczny obserwujący naszą gwiazdę.

Mówi się, że Nowy Jork nigdy nie śpi. Tym bardziej w ciepłą wiosenną noc. Temperatura minimalna w nocy z 17 na 18 kwietnia wyniosła tam 15 st. C. Dokładnie tyle, ile maksymalna dzisiaj w Polsce. Tętniące życiem ulice Nowego Jorku sfilmował Reporter 24, Piotr Sobilo.

Charakterystyczne zielone smugi nad horyzontem, a na ziemi miasto jak świetlista gwiazda - to kolejny piękny widok, jakim podzielili się z nami astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Widoczna w centrum zdjęcia metropolia to Moskwa. Za nią widać kurtynę zorzy polarnej i jasne światło przedświtu.